Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Tekste kengesh shqiptare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Tekste kengesh shqiptare   Thu Jan 29, 2009 7:56 am

Lulet e Majit


Nje ditė tė bukur maji unė ty tė takova
Tek po rrije futur nėn njė lule
Lulet e majit pėr ty i ėndėrrova
Lumturinė nė shpirt veē ti ma fute.

(2 herė)

Por tani je vyshkur mė s'ke erė
Lulet e tua pėr mua s'kanė mėe vlerė

Nuk je ti lulja e bukur e ditės sė Majit
Por je lulja e kėngėes sime tė vajit

(2 herė)

Mė kujtohen ditėt kur rinia
Sa herė rrėmbehet ajo nga dashuria
Ishe e vogėl atėherė vajza ime
S'mendoje tjetėr veēse pėr ėndėrrime

S'mė harrohen ditėt kur rinia
Sa herė rrėmbehet ajo nga dashuria
Ishe e vogeė atėhere vajza ime
S'mendoje tjetėr veēse per ėndėrrime

Por tani je vyshkur me s'ke erė
Lulet e tua per mua s'kanė me vlerė

Do tė kujtoj pėrherė moj lulja ime
Ndonėse je kaq larg kėsaj zemrės sime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Tekste kengesh shqiptare   Thu Jan 29, 2009 7:59 am

RROFTĖ USHTRIA ĒLIRIMTARE
Jehuan malet kosovare-
Rroftė Ushtria Ēlirimtare!
Qė lufton me trimėri
Pėr Kosovė e pėr liri!
Bij e bija shqiptare –
Jemė Ushtria Ēlirimtare!
Do t’ luftojmė kundėr robėrisė –
Trasojmė rrugėn Pavarėsisė!
Ēlirimtarėt e Kosovės,
Po i tregojnė tė gjithė Evropės –
Nuk na trembė thika e Kasapit,
T’ ardhacakėve prej Karpatit!
Se Ushtrinė tonė Ēlirimtare,
S’e frikėsojnė tanket barbare !
S’e trembė gjuha e zhurmaxhinjve,
Me fjalorė tė arixhinjve!
Para, djem, si Kastrioti –
Pėr Atdhe, ju ndihmon Zoti!
Para, trima shqiptarė –
Ju pėrkrahė gjithė bota mbarė!
Para, trima tė Galicės –
Ndiq armikun prej Drenicės!
Para, djem – vėllezėrit e Shotės –
Ndiq zaptuesit prej Kosovės!
Jehuan kėngėt shqiptare –
Rrnoftė Ushtria Ēlirimtare!
Na i zgjidhė prangat e robėrisė –
Na i sjell rrezet e lirisė!
***** Tekstin dhe melodinė e kėsaj kėnge e thuri dhe interpretoi autori: Demir KRASNIQI, nė Gjilan, mė 07.03.1998.
Ėshtė kėnga e parė kushtuar U. Ē. K-sė, qė ėshtė botuar me tekst dhe notizim, nė tė pėrditshmen kosovare “GAZETA E RE SHQIPTARE”, nė Prishtinė, mė datėn 17 Nėntor 1998, faqe 16.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Aurela Gace - Cimica   Thu Jan 29, 2009 8:00 am

Aurela Gace - Cimica

Teksti i kėngės:

Jam kaēaku i ferrės
Tė pres te pragu i derės
Erdhe ti, erdhe ti
Erdhe ti nė mėhallė
Dhe na solle mend vėrdallė

Kush e kush, kush e kush
Kush e kush tė pruni
Erdhe ti na iku gjumi
Dil o dil, dil o dil
Dil o dil se me ēmėnde
Do tė vdes nė portėn tėnde

(refren)
Kam frikė o djalo
Kam frikė tė vi
Mos bie nė dashuri
Lum e lum, lumja une

Tė dua djalo ti mė pėlqen
Kam frikė se mė gėnjen
Mjera-u, mjera unė
Po prit o djalė tė rritem dhe pak
Zemrėn ty do ta jap
Lum e lum, lumja unė
Po prit o djalo, prit dhe pak
Pse nuk pret o kaēak
Mjera unė mjera unė
-----------------

(kori)
Ik e ik, ik o ēuno gjetsh belanė
Hiqe prej meje sevdanė
Cimica, cimica, jarnana
O kaēak, o kaēak mos prit te porta
Jam e re dhe flasin bota
O kaēak, o kaēak mė prit me hėnėn
Sa tė zėri gjumi nėnėn
Eja, eja sa'fle dot gjumė
Po nuk erdhe do t'vi unė

(Refreni 2 herė)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Irma Libohova - Kush ka vajza   Thu Jan 29, 2009 8:00 am

Irma Libohova - Kush ka vajza

Teksti i kėngės:

Dy tė rinj njė vit martuar
Me njė vajzė ishin gėzuar
Viti i dyte shpejt kaloi
Vajza tjetėr i gėzoi

Kėtė kėngė le ta dėgjojė
Kush ka vajza tė kėndojė

(refren)
Janė tė mira sa mė s'ka
Kush ka vajza botėn ka
Janė pėr motėr pėr vėlla
Janė pėr nėnė e pėr baba
O janė shėrbet pėr bakllava
_________

Vinin lajmet pėrmbas dere
Lindi vajzė edhe kėsaj here
Por s'mėrzitet ēifti i ri
Pėr ata nuk kish rėndėsi
Fėmijėt janė gėzimi i shpisė
Kur janė frut i dashurisė

(refreni)

Sot kanė ardhur kohėra tė tjera
Vajza shkon vėrtet nga dera
Por se kokėn pas e ka
Veē pėr nėnė e pėr baba
Djali nusen merr e shkon
Nėnė e babė pak i largon

(refreni)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Anjeza Shahini - Dua te behem imazhi yt   Thu Jan 29, 2009 8:01 am

Anjeza Shahini - Dua te behem imazhi yt

Kur vjen ne shpirt nje dashuri
Sa e cuditcme duket vetja
E ndjehesh krejt tjeter njeri
E sa e shtrenjte te duket jeta

E ndjehesh tjeter njeri
E shtrenjte te duket jeta
Kjo ndjenje si nje magji
Sa larg nga e verteta, aha...

Kaloj ne rruge shpesh e hutuar
Me shikojne dy hapa larg
Si cdo njeri i dashuruar
Ne sy mbaj vec nje imazh

Me puth sa here kerko ooj
E ndjej ne cast nje mall
I mbyll dy syte harro ooj
Jam mbretereshe si ne perralle

Dua te behem paksa e krisur
Dua te behem me lot ne sy
Dua a te behem e gjum i prishur
Dua te behem imazhi yt

Dua te behem paksa e krisur
Dua te behem me lot ne sy
Dua a te behem e gjum i prishur
Dua te behem imazhi yt

(Dua te behem) paksa e krisur
(Dua te behem) me lot ne sy
(Dua te behem) imazhi yt

E ndjehesh tjeter njeri
E shtrenjte te duket jeta
E ndjehesh tjeter njeri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Vace Zela - Femija i pare   Thu Jan 29, 2009 8:02 am

Vace Zela - Femija i pare

Teksti i kėngės:

Si sot njė vjet mė parė jam martuar
Dhe tė lumtur rrojmė ne
Dikur isha ēapkėne por jam shtruar
Nisa nė familje njė jetė tė re

Kam qenė nė rini shpesh e gėzuar
Ėmbėl qeshėn sytė e mi
Por sot me njė gėzim tė madh jam zgjuar
Ndjeva ndoshta mė tė shtrenjtėn lumtuni

Dua tė kėndoj
Gjithė botėn ta lajmėroj.
O miqtė e mi
Mė lindi njė fėmijė.

Unė e ėndėrroj
Mezi pres qė ta shikoj
Ta pėrkėdhel ta puth me dashuri

Dua tė vallėzoj
Gjithė botėn unė ta pėrqafoj
Trashėgimtari im jeton

Tralala, ma tė lutmur s'ka
Se mua "mami" do mė thotė
Me lulėzim edhe shkėlqim
edhe natyra po mė uron

Fėmija ėshtė shpresa e shtėpisė
T'ardhmen tonė pėrshėndet
Dhe vjen me gaz ky fryt i dashunisė
Ėndėrra e ēdo zemre qė me mall e pret

Prandaj dhe unė e dua aq shumė
Porsi drita e syve tė mi
Kur ndoshta do mė lerė edhe pa gjumė
Vetė unė do ta mbaj
nė krahė me dhimbshuri

Dua tė kėndoj
Gjithė botėn ta lajmėroj
O miqtė e mi
Mė lindi njė fėmijė

Unė e ėndėrroj
Mezi pres qė ta shikoj
Ta pėrkėdhel ta puth me dashuri

Dua tė vallėzoj
Gjithė boten unė ta pėrqafoj
Trashėgimtari im jeton

Tralala, ma tė lutmur ska
Se mua mami po mė thonė
Me lulėzim edhe shkėlqim
Edhe natyra po mė uron
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Alban Skenderaj - E veshtire   Thu Jan 29, 2009 8:02 am

Nuk kerkoj asgje me shume nga ty
Te jesh e imja.
A do mundem te ta them ne sy?
Se je e vetmja.
Nuk kerkoj asgje me shume nga ty
Asgje me shume se kaq
O jo…
Dhe ēdo fjale cdo lajke
Do jete e tepert.
Cdo ndjenje per ty
Do jete e verber.
Po prape…
Me le ti ne kerkim
Me le te pres ne heshtje
Ne meshire te fatit tim.
Dhe prape…
Nuk ndihem dot i lire
Sa me shume shmangesh
Aq me shume jam ne delir.
Me pelqen se je e veshtire..
Sikur te me jepje veē nje shenje
A nje buzeqeshje.
Sikur te hapje me shume ndjenje
E me pak heshtje.
Sikur te me jepje veē nje shenje
Nuk do nguroja jo.. oh jo..
Dhe askush, asnje..
S‘do me ndalonte
Askush me shume
Nuk do te donte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Alban Skenderaj - Mall Mergimtari   Thu Jan 29, 2009 8:03 am

Alban Skenderaj - Mall Mergimtari

Te ndjej kaq prane
Dhe kur
Kilometrat vetem na largojne.
E me su pame
Qe kur
Jeta merrej vetem si nje loje.
Cfare mund te them
Une thinjat numeroj
Thone se ti po behesh me e re.
Cfare mund te them
Une nis e fantazoj
A do gjej dicka nga cfare lash dje?
Valle une a do ta dalloj?
Valle do te jete?
Ajo rrugice qe me mesoi
Te kendoj
Qe me mesoj te mos ndaloj.
Me koken pas
Une mbeta
Shtegetar i rrugeve pa kthim.
Skam gjuhe te flas
Fjalet moren rruget per mergim.
Enderroj te jemi bashke
E te gjej ty siē te lasht
Koha le te ndalet veē nje ēast.
E te takoja miqte e mi
Te tregonim histori
Te rikthehesha ne femijeri.
Po valle une do ti dalloj
Valle do te jete
Ajo rrugice qe me mesoi
Te kendoj
Qe me mesoj te mos harroj.
Vitet kalojne
Une para teje mbetem po ai.
Kohet ndryshojne
une para teje mbetem po ai.
Rrudhat rendojne
Une para teje jam gjithmone ai.
Fundi afron
Une para teje mbetem nje femije.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Alban Skenderaj - Njeher Ne Jete   Thu Jan 29, 2009 8:03 am

"Njeher ne Jete"Alban Skenderaj
je ti .. ti je ajo

Me sa duket kete nate do ta kujtoje
me sa duket neser nje drite e re do te me zgjoje
pse me thua te dua? e pse e ndjen?
pse kur je ti me mua eren e saj me nuk e gjej?
ti je ajo qe po sfidon ,ate qe koha dot nuk po e sheron
ti e di se cfare me mundon mua
je ajo qe vjen njeher ne jete...sa dua te dua
por ti e di se une nuk them aq lehte te dua
por je ajo qe vjen njeher ne jete ...njeher ne jete

Me sa duket kete here sdo refuzoje
me sa duket tani zemren tende do ndaloje
ti me thua te dua dhe une e ndiej
dhe kur je ketu me mua ndjenjen dot nuk e genjej
ti je ajo qe po ndricon...po ndricon
aty ku dielli dot nuk po deperton
ti e di se cfare me mungon mua
je ajo qe vjen njeher ne jete..sa dua te dua
por ti e di qe une nuk them aq lehte te dua
por je ajo qe vjen njeher ne jete..njeher ne jete
dhe une e ndiej se do jesh ti.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Kėnga e gjyshes   Thu Jan 29, 2009 8:04 am

Tregon gjyshja njė herė,
na ishte seē na ishte,
na ish njė herė njė djalė,
si veten shokėt kishte.

Dhe unė duke dėgjuar,
shikoj me sytė e mi,
njė trim duke luftuar,
pėr fatet e lirise.

Refreni:

I ėmbėl zėri i gjyshes,
kur ngjarjen mė tregon,
e lehtė dorė e saj,
mbi krye mė ledhaton.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Tekste kengesh shqiptare   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tekste kengesh shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Muzika Shqiptare-
Kėrce tek: