Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Test per veshjen tuaj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Test per veshjen tuaj   Thu Jan 29, 2009 2:31 am

E ke analizuar ndonjėherė mėnyrėn tėnde tė tė veshurit? Zbulo cili ėshtė stili yt ideal qė tė bėnė tė veēantė dhe unike.
je i sigurt si vishesh....

Shenim: Merr nje lapės dhe mbaj shenim pikėt, do tju duhen nė fund


1. Prerja e flokėve duhet tė:

a – Pėrshtatet me fytyrėn tėnde – (2 pikė)
b – Pasqyro personalitetin tėnd – (5 pikė)


2 – Kur ke dėshirė tė blesh njė palė kėpucė:

a – Nuk mendon pėr veshjen me tė cilėn do e shoqėrosh, mjafton qė janė ashtu si tė pėlqejnė ty - (4 pikė)
b – Kėrkon ngjyrėn dhe markėn qė shkon me veshjet e tua –( 3 pikė)


3 – Ke nevojė pėr njė fustan tė ri pėr nė ceremonin e martesės sė shoqes tėnde mė tė mirė:

a – Kėrkon nė dollap midis veshjeve tė pėrshtatshme pėr njė ceremoni, duke zgjedhur njė ngjyrė tė ēelt pėr tė mos rėnė nė sy – (1 pikė)
b – Zgjedh sipas shijes tėnde njė veshje duke iu pėrshtatur tendencave tė modės. Nuk e ke problem nėse je duke shkuar nė njė ceremoni apo nė punė, pėr ty ėshtė e njėjta gjė. Stili ytė ėshtė gjithmonė i njėjti – (5 pikė)


4 – Xhinset me shtat poshtė tė rrinė mirė?

a - Jo, dhe me zor pres tė ikin nga moda pėr mos ti veshur mė – (2 pikė)
b - Jo, dhe pikėrisht pėr kėtė nuk kam as edhe njė palė – (3 pikė)


5 – Cilat janė ngjyrat qė shkojnė nė modė kėtė vit?

a – Lejlaja, totalisht e zezė, dhe ngjyrat e ndezura – (2 pikė)
b – Nuk e di, sepse mundohem tė vesh gjithnjė ngjyrat qė pėrshtaten me ngjyrėn e lėkurės time – (5 pikė)


6 – Flokėt e shkurtra sipas teje tregojnė:

a - Mungesė feminiliteti –( 3 pikė)
b – Njė mėnyrė pėr tė thėnė: shiko fytyrėn time jo atė qė kam pėrreth – (5 pikė)


7 – Ditėn e parė tė punės nė zyrė si vishesh?

a – Varet se si ndjehem atė ditė, ka diell apo ka shi, ėshtė vapė apo bėnė ftohtė - 5 pikė
b – Zakonisht kam njė look tepėr tė rregullt, i cili mė bėn tė dukem ashtu siē jam - 1 pikė


8 – Veshja nuk e bėnė njeriun:

a – Nuk ka shprehje mė tė gabuar, sepse ajo qė vesh thotė shumė mbi ty - 4 pikė
b – Ėshtė shumė e vėrtetė – (2 pikė)


9 – Kur vesh fėmijėn tėnd:

a – Mundohesh tė plotėsosh shijet e tij – (5 pikė)
b – Do vendosi se si tė vishet kur tė rritet, tani do ndjeki stilin qė mė pėlqen mua – (1 pikė)


10 – Do tė pėlqente tė bėjė modelen e njė stilisteje tė njohur pėr tė veshur me kėnaqėsi krijimet e saja?

a – Do ishte ėndrra e ēdo vajze – (3 pikė)
b – Kurrė nuk do mund tė vishja, veshjet e njė stilisti tė vetėm! –( 5 pikė)

Deri nė 25 pikė
Gjėja pozitive nė stilin tėnd tė tė veshurit ėshtė se ke gjithmonė besim tek moda dhe gjiithēka ėshtė mė e lehtė pėr ty: Pėr tė blerė njė veshje e di shumė mirė ku do shkosh dhe ēfarė do zgjedhėsh. Por gjėrat komplikohen kur moda nuk vjen sipas shijeve tė tua: Bėn gjithēka pėr tė veshur veshjet e koleksioneve tė fundit, por rezultatet nuk janė gjithmonė ato qė dėshiron. Mundohu tė mos ndjekėsh gjithmonė kėshillat e mediave, por ndiq ndonjėherė edhe shijet e tua personale.Nga 25 deri nė 35 pikė
Tė pėlqen tė lexosh revistat e modės qė flasin pėr tendencat e fundit tė modės, por nė fund zgjedh atė qė tė pėlqejn ty, dhe zgjedh ngjyrat dhe linjat qė mendon se shkojnė me trupin tėnd. Ndonjėherė bėnė ēmenduri tė tilla si shpenzime marramendėse pėr njė veshje qė tė pėlqen vėrtet shumė. Mund tė jetė njė ēantė, ose njė palė kėpucė. Por shpesh pendohesh menjėherė, pasi e ke blerė.


Mbi 35 pikė
Ku vjen ti personat e tjerė ndihen tė pasigurt. Di tė zgjedhėsh veshjet e tua si asnjė njeri tjetėr, duke valorizuar nė maksimum trupin dhe fytyrėn tėnde. Nuk bindesh nga stili i njė stilisti tė vetėm. Nėse moda e momentit nxjerr nė treg diēka qė ty nuk tė pėlqen, nuk e blen. Ke shumė personalitet dhe kur kalon tė gjithė kthejnė kokėn pėr tė tė parė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Test per veshjen tuaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Moda dhe Estetika-
Kėrce tek: