Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Gjuha Shqipe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Gjuha Shqipe   Sun Feb 01, 2009 10:10 amAnton Ēetta ishte njėri ndėr intelektualėt
dhe folkloristėt mė tė shquar nė Kosovė.Kontributin mė tė madh e dha si
profesor i Fakultetit Filozofik tė Univerzitetit tė Prishtinės dhe si
punėtor shkencor i Institutit Albanologjik tė Prishtinės.Nga viti 1945
ai u mor intezivisht me mbledhjen e krijimtarisė letrare gojore
shqiptare,qė u botuan nė disa vėllime e qė paraqet njė thesar tė
paēmuar tė trashėgimisė sonė shpirtėrore.

Materialet e mbledhura dhe tė botuara me kritere shkencore-16 vėllime
si autor dhe koautor-paraqesin bazė solide pėr themelimin e studimit tė
problemeve tė letėrsisė gojore shqiptare,por edhe studimet e vetė
A.Ēettės nė kėtė fushė janė dėshmi e kontributit tė tij tė
pamohueshėm.Punėn e tij nė fushėn e folkloristikės shqiptare e kanė
ēmuar lart studiues shqiptarė dhe tė huaj.

A.Ēetta lindi nė Gjakovė mė 1920.Shkollėn e mesme e kreu nė Tiranė dhe
Korēė,ndėrsa tri vjetėt e fundit tė liceut-drejtimi klasik- nė Milano
tė Italisė.Studimet-grupi i romanistikės- i mbaroi nė Univerzitetin e
Beogradit mė 1950.Njė kohė punoi si asistent nė Seminarin (Katedrėn) e
albanologjisė nė Beograd,ndėrsa me hapjen e Fakultetit Filozofik tė
Prishtinės u emØrua ligjėrues pėr letėrsinė e vjetėr shqiptare.Prej
vitit 1968 e derisa u pensionua punoi si punėtor shkencor nė Institutin
Albanologjik tė Prishtinės ku ishte shef i Degės sė Folklorit dhe
kryeredaktor shumė shumėvjeēar i revistės "Gjurmime
albanologjike-folklor dhe etnologji"...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Gjuha Shqipe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Letersia Shqiptare-
Kėrce tek: