Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytsoriKrkoRegjistrohuLista AntarveGrupet e Antarveidentifikimi

Share | 
 

 Gatimi i prodhimeve te detit

Shko posht 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Gatimi i prodhimeve te detit   Sun Feb 01, 2009 9:58 am

Buke e thekur me karkaleca dhe susam


Perberesit per 4 persona:

225 g karkaleca te qeruar dhe te skuqur
1 qepe e njome, ¼ luge kripe
1 luge salce soje
1 luge miell misri
1 e bardhe veze e rrahur
3 feta te holla buke te bardhe me kore te hequra
4 luge fara susami
vaj per skuqjen.

Pergatitja:
1. Vendosini karkalecat dhe qepen e njome ne nje mikser dhe grijini derisa te perftohet nje mase homogjene. Ne rast se nuk keni mikser mund ti grini holle me dore. Me pas vendosini ne nje ene dhe shtoni kripen, salcen e sojes, miellin e misrit dhe te bardhen e vezes.
2. Lyeni njeren ane te seciles fete buke me kete perberje. Dhe me pas hidhini siper farat e susamit.
3. Prisni secilen fete ne 4 trekendesha te barabarte.
4. Ngrohni vajin. Me kujdes vendosni trekendeshat ne vaj, duke e vene anen e lyer poshte, dhe skuqini per 2-3 minuta, derisa te marrin ngjyre te arte. Pasi te jene skuqur vendosini ne leter thithese. Sherbejini te nxehta.

Fruta deti te skuqura


Perberesit per kater persona:

200 g kallamare
200 g karkaleca te qeruar
150 g sepie
vaj per skuqjen
50 g miell
1 luge borzilok i thate
Majoneze per tu servirur.

Pergatitja:
1. Pastroni me uje te ftohte dhe te rrjedhshem kallameret, karkalecet dhe sepien.
2. Priteni sepien ne unaza duke i lene ta plota tentakulat.
3. Ne nje tigan te madh nxehni vajin.
4. Hidhni miell duke i shtuar gjithashtu kripe, piper dhe borzilok.
5. Lyeni frutat e detit me perzjerjen e miellit duke shkundur miellin e tepert.
6. Skuqini frutat e detit ne vajin e nxehte per disa minuta derisa te marrin ngjyre te arte. Me pas hiqini nga vaji dhe vendisini ne leter thithese.
7. Vendosini frutat e detit ne pjata dhe zbukurojini me majoneze dhe lekure limoni.

Karkaleca deti ne krem qumeshti
Per dy veta:

250 g karkaleca deti te pastruar
2,5 dl krem qumeshti (panna, sanne)
2 dl vere e bardhe (gatimi)
dy thelbinj hudhre te shtypur
1 luge gjalpe gatimi
kripe
majdanoz
Karkalecat skuqen ne gjalpe se bashku me hudhrat e shtypura.

Shuhen me veren e bardhe.


Shtohet kremi i qumeshtit dhe lihen ne zjarr te avashem derisa kremi te trashet paksa. Shtohet kripe dhe majdanoz. Ju befte mire!
Mbrapsht n krye Shko posht
Shiko profilin e antarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Gatimi i prodhimeve te detit
Mbrapsht n krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Kuzhina Shqiptare-
Krce tek: