Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Gjellėt E Ftohta - Peshk,mėlēi E Mė Shumė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Gjellėt E Ftohta - Peshk,mėlēi E Mė Shumė   Sun Feb 01, 2009 9:56 am

Qofte me salcė

Per 4-5 persona duhen:
Mish 1 filxhan caji
Qepe - 2 kokrra
Therime buke - 75 gr (2 feta)
Veze - 2 kokrra
Kripe, piper, majdanoz
Miell - 2 luge (per qoftet) - une nuk e perdor miellin dhe me duket se dalin si me mire keshtu
Miell - 1 luge gjelle (per salcen)
Vaj - 4-5 luge
Domate 3-4 kokrra
Salce 1 luge gjelle
Hudhra 3-4 thelpinj
Uthull 2 luge gjelle
Uje 2 filxhan kafeje (per salcen)

Pergatitja e qofteve
Qoftet pergatiten zakonisht me mish lope, te perzier me mish derri; ne kete rast ato dalin me te buta dhe me te shijshme.
Mishi pritet ne copa te vogla dhe grihet ne makine se bashku me qepen dhe hudhrat. Ne masen e mishit hidhet veze, kripe, piper i zi, majdanoz dhe buke bajate e zbutur me qumesht ose uje (ose perdorni therrime buke te gatshme). Masa perzihet mire, dhe ndahet ne qofte; cdo qofteje i jepet forma e rrumbullaket ose ovale, pastaj kalohen ne miell dhe skuqen ne tigan me yndyre nga te dyja anet. Duhet patur parasysh se qofteve gjate fergimit nuk u duhet hedhur shume yndyre.

Pergatitja e Salces
Ne tigan me yndyre kaurdisen qepe te grira holle. Kur qepa merr nje ngjyre si te kuqerremte shtohet miell, kaurdisen se bashku dhe pastaj shtohen domatet e qeruara e te grira holle. Kaurdisen edhe pak pastaj i shtohet uje, uthull, kripe, piper, flete dafine dhe hudhra te shtypura, dhe lihen derisa te marrin vale. Kjo mase i hidhet siper qofteve te shtruara ne tave dhe se bashku futen ne furre.
Pasi hiqen nga furra ato vendosen ne pjata dhe mbulohen me salce e majdanoz te grire holle. Kjo gjelle mund te shoqerohet edhe me patate te skuqura, te ziera, pure patate dhe perime te tjera.

tė ftohta. Gjellėt e ftohta zakonisht pėrgati-
ten nė raste festash me peshk, mish e shpendė tė shoqė-
ruara me garnitura perimesh tė ndryshme.


Peshk i zier me majonezė e sallatė
--------------------------------------------------------------------------------
Peshku, qė nuk ka shumė hala si p.sh. qefulli, le-
vreku, korani, koceja me peshė jo mė pak se 500 gr pas-
trohet nga luspat e tė brendshmet, lahet dhe vihet pėr
tu zier. 1 hidhet ujė derisa tė mbulohet dhe kur tė marrė
valė shtohen qepė (tė pjekura mbi sobė), karota, rrėnjė
selino, majdanoz, disa kokrra piper dhe kripė. Lihet tė
ziejė rreth 20-25 minuta dhe pasfaj ftohet nė lėngun e vet.

Peshku i ftohur hiqet me kujdes, ndahet koka dhe
bishti kurse pjesės tjetėr i hiqet shtylla kumzore dhe
lėkura, duke patur kujdes qė tuli (filetoja) tė mos thėr-
mohet. Ne njė pjatancė vendoset sallatė pertmesh e pėr-
zier, e rregulluar me majonezė, nga tė dyja anėt e salla-
tės ose mbi tė, vendosen filetat e peshkut. Peshku mbu-
lohet me salcė majoneze dhe zbukurohet me .karota, me
speca gogozhare, me feta limoni, ullmj, vezė tė ziera me
gjethe sallate jeshile dhe majdanoz. Mėnyrat e zbukuri-
mit janė tė ndryshme dhe varen. nga dėshira e ēdo amvi-
se.

Pėr 1 peshk 800-900 gr duhen sallatė e gatshme 1
kg; majonezė pėr sallatėn dhe peshkun 1 filxhan ēaji,
ullinj 1 filxhan ēaji, limon 1 kokėrr, karota pėr zbu-

kurim 3-4 copė, gogozhare, jeshillėqe (sallatė e maj-
danoz vezė 2-3; kokrra.


Rosto viēi, derri ose dashi
--------------------------------------------------------------------------------

Rostoja e viēit, e derrit ose e dashit pasi tė jetė
ftohur pritet nė feta tė holla, nė drejtim tė kundėrt tė
fijeve, vihet nė pjatė nė formė shkalle dhe zbukurohet
me ullinj, kastraveca. turshi, me domate tė prera nė fe-
ta, me rrepka tė kuqe, qepė tė njoma ose me ndonjė sa-
llatė tjetėr tė stines. Mund tė shoqėrohet me salcė ma-
joneze ose mustardė (salcė e pėrgatitur me sinap).

Pėr 500 gr mish tul duhen

yndyrė 3-4 lugė gjelle, karota, selino, qepė pėr pje-
kje nga 1 kokėrr sejcila, perime tė stinės 1 kg, ma-
jonezė 1/2 filxhan ēaji.


Turli mishi e ftohtė
--------------------------------------------------------------------------------

Pėr pėrgatitjen e kėsaj gjelle merren 3-4 lloje mishra
p.sh. rosto, sallam proshut dhe ndonjė copė pulė (zako-
nish pjesa e bardhė).

Nė njė pjatancė vendosen nė rreshta copat e mishit
dhe si garniturė jepen sallata tė stinės si kastraveca,
domate ose turshi. Gjella shoqėrohet me salcė majoneze,
ose mustardė.

Pėr 500 gr mishra tė ndryshėm duhen

perime pėr gamiturė rreth 1 kg, vaj e uthull pėr
perime 3-4 lugė, kripė, majdanoz pėr zbukurim.


Tru tė zier me majonezė
--------------------------------------------------------------------------------
Trutė vihen nė ujė tė ftohtė rreth 30 minuta qė ti
bymehet cipa dhe ti hiqet gjaku. Duke mbajtur duart nė
ujė pastrojmė cipėn. Trutė e pastruar vendosen nė ten-
xhere dhe u hidhet ujė sa tė mbulohen, uthull, kripė, pi-
per e dafinė. Tenxherja vihet nė zjarr tė javashėm dhe
lihet tė zlejė rreth 20 minuta. Trutė e zier ftohen nė
lėngun e vet, kullohen, priten nė feta, vendosen nė pjatė,
u vihet garniturė me patate, fcarota tė prera nė kubikė
tė vegjėl si dhe bizele tė ziera e tė ftohura. Mbi trutė hi-
dhet majonezė dhe majdanoz i grirė imėt. Majoneza mund
tė jepet dhe nė pjatė tė vogel tė veēantė.

Pėr 500 gr. tru duhen

patate 4-5 kokrra, karota 5-6 copė, bizele tė njoma
1 filxhan ēaji, majonezė 1/2 filxhan ēaji, u.thull 3-4
lugė, kripė, piper, dafinė.


Pjatė me mėlēi
--------------------------------------------------------------------------------

Mėlēitė shpėlahen, pastrohen nga cipa dhe damarėt
kryesorė, priten nė copa dhe vendosen nė tigan me yndyrė
tė nxehtė. Skuqen 2-3 minuta, pastaj shtohen 4-5 luge
ujė, mbulohen me kapak dhe lihen pėr 5 mmuta. Nė njė
enė tjetėr skuqet qepa derisa tė zverdhet, pastaj mėlēitė
bashkė me qepėt kalohen nė makinėn e mishit. Nė purenė
e formuar shtohet gjalpė i freskėt, kaēkavall i grirė
nė rende, kripė, piper dhe tė gjitha sė bashku punohen
mirė me lugė druri. Nė qoftė se pureja ėshtė shumė e tra-
shė hollohet me lėng mishi. Pėr kėtė pjate mund tė pėr-
doren dhe mėlēi derri, .tė cilat, kanė vlere ushqimore te
njėllojtė me mėlēitė e tjera.

Pėr 500 gr mėlēi duhen
dhjamė derri ose vaj pėr skuqje 4-5 lugė gjelle, qe-
pe 2-3 kokrra, gjalpė. 100 gr, kaēkavall 50 gr kripė,
piper.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Gjellėt E Ftohta - Peshk,mėlēi E Mė Shumė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Kuzhina Shqiptare-
Kėrce tek: