Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Fakulteti i Drejtėsisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Fakulteti i Drejtėsisė   Sat Jan 31, 2009 12:57 pm

Krahasim per anet pozitive dhe negative nė kto kodekset gazetareske?

KODEKS I GAZETARĖVE TĖ MAQEDONISĖ

PARIMET E SJELLJES

Liria e mediave ėshtė e drejtė e pakontestueshme

Detyra themelore e gazetarėve ėshtė respektimi i tė vėrtetės dhe tė drejtės sė opinionit tė jetė i informuar, nė pėrputhje me nenin 16 tė kushtetutės sė Republikės sė Maqedonisė.

Roli i gazetarėve ėshtė shpėrndarja e informatave, ideve dhe mendimeve dhe e drejta pėr tė komentuar. Duke respektuar vlerat etike dhe standardet profesionale nė transmetimin e informatave, gazetarėt duhet tė jenė tė ndershėm, objektivė dhe tė saktė.

E drejtė dhe detyrė e gazetarėve ėshtė qė tė pėrpiqen tė parandalojnė censurėn dhe shtrembėrimin e informatave.

Duke pėrcjellur rolin e tyre nė ndėrtimin e demokracisė dhe shoqėrisė qytetare, gazetarėt do tė mbrojnė tė drejtat e njeriut, dinjitetin dhe lirinė, do tė respektojnė pluralizmin e ideve dhe qėndrimeve, do tė kontribuojnė nė forcimin e shtetit tė sė drejtės dhe nė kontrollimin e pushtetit dhe subjekteve tjera tė jetės publike

DUKE U BAZUAR NĖ KĖTO PARIME DHE VLERA ETIKE:

1.
Gazetari ka tė drejtė pėr qasje tė lirė gjer tė gjitha burimet e informimit, tė cilat janė nė interes publik.

Gazetari duhet tė botojė informata tė vėrteta e tė konfirmuara dhe nuk do tė fshehė tė dhėna esenciale ose tė falsifikojė dokumente.

Nė qoftė se informata nuk mund tė konfirmohet, ose nėse bėhet fjalė pėr supozim, rrespektivisht spekulim, kjo gjė duhet cekur dhe botuar.

Saktėsia e informatės duhet vėrtetuar aq sa ėshtė e mundur.

2.
Nėse gazetari pa arsye pengohet qė tė marrė informatėn e kėrkuar, ai ka tė drejtė qė pėr kėtė tė informojė opinionin.

3.
Gazetari do tė tentojė qė tė sigurohet e drejta pėr korrigjim, demant dhe pėrgjigjje, nė ato raste kur vėrtetohet josaktėsia e informatės.

4.
Gazetari do tė cekė burimin e informatave, mirėpo, nėse burimi kėrkon qė tė mbetet anonim, gazetari do ta mbrojė atė.

5.
Gazetari do tė respektojė ligjet nė shtet, mirėpo nuk do tė publikojė ose fshehė asgjė qė ėshtė nė kundėrshtim me interesin publik.

6.
Gazetari nuk guxon tė shfrytėzojė mediumin pėr publikimin ose fshehjen e informatave pėr pėrfitimin e tė mirave pėr vetvehten.

Rryshfeti, korrupsioni dhe reketi janė tė gjėra tė papėrputhshme me profesionin e gazetarit.

Nuk guxon tė lejohet qė reklamimi dhe motivet tjera komerciale tė kenė influencė mbi lirinė e informimit.

Duhet patur distinkcion mes reklamimit dhe tekstit gazetaresk me ilustrim.

7.
Gazetari duhet tė respektojė jetėn private tė personit, pėrveē nė raste kur kjo bie nė kudėrshtim me interesin publik.

Gazetari e ka pėr detyrė tė respektojė dhimbjen dhe zinė personale.

8.
Mėnyra e informimit nė rastet e fatėkeqėsive, katastrofave natyrore, luftėrave, tragjedive familjare, sėmudjeve, proceseve gjyqėsore duhet tė jenė tė ēliruara nga sensacionalizmi.

Nė proceset gjyqėsore duhet tė respektohet parimi i pafajshmėrisė, tė raportohet pėr tė gjitha palėt e pėrfshira nė mosmarrėveshje dhe tė mos jepen sugjerime lidhur me vendimin.

9.
Gazetari nuk duhet tė bėjė intervista ose tė fotografojė fėmijė nėn 16 vjeē pa pėlqimin e prindėrve ose tutorėve, me pėrjashtim tė rasteve kur njė gjė e tillė nuk ka tė bėjė me tė drejtat e fėmijės. Kjo gjė vlen poashtu pėr personat me nevoja speciale, tė cilėt nuk janė nė mundėsi qė tė gjykojnė me vetėdijen e tzre

10.
Gazetari nuk ka pėr tė krijuar ose pėrpunuar me vetėdije informata, tė cilat i kėrcėnojnė tė drejtat ose liritė e njeriut, nuk ka pėr tė folur me gjuhėn e urrejtjes dhe nuk do tė nxisė dhunė ose diskriminim mbi ēfarėdo lloj baze (kombėtare, fetare, racore, gjinore, shoqėrore, gjuhėsore, politike, orientimi seksual...)

11.
Gazetari do t'u pėrmbahet standardeve tė pranuara shoqėrore qė kanė tė bėjnė me dinjitetin dhe respektimin e dallimeve etnike, kulturore dhe religjoze nė Maqedoni.

12.
Bėrja e plagiateve ėshtė e palejueshme.

Citatet nuk duhet tė shfrytėzohen pa miratimin e burimit ose autorit.

13.
Gazetarėt duhet tė bėjnė dallim ndėrmjet fakteve dhe mendimeve, ndėrmjet lajmit dhe komenteve.

14.
Raportimi pėr proceset politike, veēanėrisht zgjedhjet, duhet tė jetė i paanshėm dhe i balancuar.

Gazetari duhet tė sigurojė distancė profesionale prej subjekteve politike.

15.
Gazetari duhet ta kultivojė kulturėn e tė folurit dhe etikėn.

Komunikimi i pasjellėshėm me opinionin nuk ka tė bėjė aspak me profesionin e gazetarit.

16.
Gazetari do ta ruajė prestigjin dhe dinjitetin e profesionit tė tij, do ta nxisė solidaritetin reciprok dhe pluralizmin e mendimeve dhe nuk do ta pėrdorė mediumin e tij pėr larjen e hesapeve me persona tė ndryshėm pėrfshirė kėtu edhe kolegėt e tij.

17.
Gazetari ka tė drejtė tė refuzojė urdhėrat pėr punė nė qoftė se njė gjė e tillė ėshtė nė kundėrshtim me parimet e kėtij Kodeksi.

RREGULLA PĖRMBLEDHĖSE

Gazetarėt qė punojnė nė pėrputhje me kėtė Kodeks e gėzojnė pėrkrahjen e mediave tė tyre dhe tė organizatave tė tyre profesionale

Nė pėrputhje me ligjet e Republikės sė Maqedonisė, gazetarėt do ta pranojnė gjykimin profesional vetėm prej kolegėve tė tyre dhe do tė jenė jashtė ndikimeve politike dhe ndikimeve tė tjera

Pėr respektimin e parimeve tė kėtij Kodeksi kujdeset Kėshilli i Nderit i Shoqatės sė Gazetarėve tė Maqedonisė

Kodeksi Gazetaresk I Malit Tė Zi

Gazetari ėshtė nė shėrbim tė interesit publik. Kredibiliteti i gazetarit dhe i profesionit tė gazetarisė bazohet nė nderin profesionist, integritetin dhe njohuritė. Ėshtė nė interes tė ēdo gazetari, por edhe detyrė e tij, qė t` i pėrmbahet kėtij Kodeksi.

1. Ėshtė detyrė e gazetarit qė ta respektojė tė vėrtetėn dhe tė luftojė pėr tė, duke pasur ēdo herė parasysh tė drejtėn e opinionit qė tė dijė dhe nevojėn njerėzore pėr drejtėsi dhe humanizėm.

2. Gazetari ėshtė i detyruar ta mbrojė lirinė dhe tė drejtėn pėr grumbullimin dhe shpalljen pa pengesė tė informatave, si dhe pėr komentim dhe kritikė tė lirė. Gazetari punon nė frymėn e idesė qė tė jetė vėzhgues kritik i atyre qė kanė mundėsi mė tė mėdha nė shoqėri, politikė dhe ekonomi.

3. Pėr gazetarin faktet janė tė paprekshme dhe ėshtė obligim i tij qė ato t` i pėrdor drejt dhe tė pengojė keqpėrdorimin e tyre, qoftė kur ėshtė fjala pėr tekst, fotografi ose pėr ton.Thashethemet dhe paragjykimet pamėdyshje duhet tė karakterizohen si tė tilla.Ėshtė obligim qė lajmi dhe komenti tė ndahen qartė.

4. Ėshtė obligim i gazetarit qė ta plotėsojė informatėn jo tė plotė dhe ta pėrmirėsojė informatėn jo tė saktė, nė radhė tė parė atė qė mund tė shkaktojė dėme, duke iu pėrmbajtur me kėtė rast rregullave qė pėrmirėsimi tė jepet nė mėnyrė gjegjėse.

5. Racėn, besimin, pėrkatėsinė kombėtare dhe etnike, orientimin seksual dhe statusin familjar tė personit, gazetari do t` i pėrmendė vetėm nėse ėshtė e domosdoshme pėr informatė.

6. Pėr grumbullimin e informatave, nė ēfardo forme, gazetari pėrdor metodat e ndershme profesioniste dhe tė lejuara juridikisht. Heqja dorė nga kjo rregull ėshtė e lejueshme vetėm nė rastet kur ato metoda nuk janė tė mjaftueshme, ndėrsa informata, e cila duhet tė sigurohet, ka rėndėsi tė madhe pėr opinionin.

7. Ėshtė e drejtė dhe obligim i gazetarit qė tė mbrojė burimet sekrete tė informatave, por edhe tė vėrtetojė ēdo herė motivet e burimit sekret, para se tė premtojė anonimitetin dhe mbrojtjen e sekretit.

8. Gazetari ėshtė i obliguar qė me kujdes tė madh tė merret me jetėn private tė njerėzve. E drejta nė jetėn private ka rėndėsi tė pėrpjestueshme me atė tė funksionit politik tė cilin e kryen individi, por nė kėto raste duhet tė ruhet dinjiteti njerėzor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Fakulteti i Drejtėsisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Arsimi-
Kėrce tek: