Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 ''babai'' i Cd

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: ''babai'' i Cd   Sat Jan 31, 2009 12:48 pm

Nga shpikjet e medha dihet gjithēka.Por ideatoret e teknollogjive qe perdorim perdite ngelen nganjehere ne hije.
Qe sot ne mengjes mund ta keni perdorur shume here per te degjuar muzike,per te pare ndodhta nje film ne DVD ose me thjeshte fare per te hedhur te dhena mbi te!
Behet fjale per Cd dhe ideatorin e saj James T.Rrussell

Ishte 1 Tetor 1982 kur ai rregjistroi dhe morri pateneten e ketij produkti .
Po si eshte i formuar nje Cd???
I gjithe sekreti qendron ne ''gropezat'' dhe ne ''gungat'' e tij....
Nje Cd eshte i formuar nga nje disk ne policarbonat(material plastik ky i ideuar nga kimiku gjerman Herman Schnell ne vitin 1953) i inēizuar* ne mikroskopike ''gropeza'' te quajtura ''pit'' qe jane te dimensioneve 0,5 micron(1/1000 e milimetrit),dhe formojne nje rruge nese mund te quhet e tille .....ne forme spiraleje!

E gjithe kjo,mbas inēizimit* mbulohet nga nje shtrese e holle dhe riflektuese alumini per te lehtesuar leximin nga ana e lazerit.E gjitha kjo ne fund mbrohet nga nje riveshje qe i behet ne material akrilik....

Per te rregjistruar muzike ne te,tingulli me pare digitalizohet,dmth trasformohet ne sekuenca zero e njesh,e memorizuar nen formen e ''spitit''.Rrezja lazer lexon ''pitin''(ne realitet lexon ''gungat'' perkatese ne krahun e kundert te diskut)sipas ketij kodi:tranzitimi midis siperfaqes te sheshte e ''gunges'' korrispondon me nje njesh,ndersa siperfaqja e sheshte(qofte ne bazen e diskut,qofte ne ''gunge'')korrispondon me nje zero!!
per te ēmuar* kete variacion,rrezja lazer duhet te kete nje gjatesi vale perafersisht 780nanometer(nje e miliarda pjese e metrit),me nje sistem mekanik drejtimi jashtezakonisht kompleks.
Rrezja lazer duhet ne fakt te ndjeki* spiralen qe shkon nga qendra drejt aneve te Cd,dmth duhet te kete nje preēizionin e nje mikroni!
dhe jo vetem kaq.......dore mbas dore qe spiralja largohet,rrezja e shpejtesise lineare shtohet,motori i lexuesit duhet te kompensoj ate qe riduktohet ne menyre progresive dhe qe eshte numri i xhirove qe kryen......ne fillim me rreth 500 te tilla,per te kaluar me vone ne rreth 200 giro.........

E gjithe kjo per te na dhene cilesine e duhur ,cilkesine e zerit,te dhenat etj,etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
''babai'' i Cd
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Kuriozitete-
Kėrce tek: