Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Roboti Minerva dhe Asteroidi Itowaka!!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Roboti Minerva dhe Asteroidi Itowaka!!!   Sat Jan 31, 2009 12:46 pm

Roboti i vogėl japonez Minerva, me dimensione sa njė shishe e vogėl dhe me njė peshė rreth 600 gram, e dėrguar nga agjencia hapsinore Jaxa nė asteroidin Itowaka, rreth 300 million kilometra larg nga toka nuk arriti qė tė ulej nė asteroidin dhe tani nuk jep me shenja jete.
Qellimi i inxhiniereve japonezė ishte analiza dhe fotgrafimi asteroid. Minerva nuk arriti qė tė ulej nė sipėrfaqen e tij siē ishte parashikuar. Dimensionet e asteroidit nuk kalojnė 600 metra gjatėsi dhe 300 metra gjerėsi. Shkaqet e prishjes sė strumentave nė bord dhe falimentimi i misionit akoma tė panjohura deri tani. Sipas shoqėrisė Jaxa e cila minimizon ēfarė ndodhi, aksidenti nuk shėnoi falimentimin total tė misionit hapsinor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Roboti Minerva dhe Asteroidi Itowaka!!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Kuriozitete-
Kėrce tek: