Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Nga bitet e kompjuterit ne kilovoltet e teknologjise se rend

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Nga bitet e kompjuterit ne kilovoltet e teknologjise se rend   Sat Jan 31, 2009 12:38 pm

Kjo eshte nje pyetje. E dime te gjithe qe kompjuterat nuk linden vitet e fundit. Por vetem dekaden e fundit kane hyre ne teknologjine e rende.

Psh dikur lavatricet beheshin me programe jo elektronike, fabrikat nuk implementonin dot kompjuterizim per nje aresye te thjeshte:
Ne konceptin elektrik nuk dihej si do kalonte rryma elektrike e rende nga fijet elektronike te kompjuterit.

Pyetja ime eshte: Si kane arritur inxhinieret te bejne qe makina te renda, robote fabrikash dhe lavatrice 2000 vateshe te komandohen nga programe elektronike? Si e kane bere kalimin nga hard ne soft dhe anasjelltas? Si mund te ndizet nje fabrike e tere nga nje ekran touch screen me dy prekje?

Kush merr vesh nga fizika dhe inxhinieria eshte i mirepritur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Nga bitet e kompjuterit ne kilovoltet e teknologjise se rend
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Kuriozitete-
Kėrce tek: