Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Sa nxehtė ėshtė nė Skėterr??

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Sa nxehtė ėshtė nė Skėterr??   Sat Jan 31, 2009 12:31 pm

Njė profesor termodinamike u kishte dhėnė njė detyrė shtėpie studentėve tė tij tė cilėt do tė merrnin diplomėn. Pyetja ishte vetėm njė: "A ėshtė Skėterra ekzotermike (lėshon energji) apo endotermike (thith energji) ? Mbėshteteni pėrgjigjen duke dhėnė ndonjė shembull."

Pjesa mė e madhe e studentėve shkruajtėn shembuj mbi atė qė besonin duke pėrdorur Ligjin e Boyle (gazi ftohet kur shpėrhapet dhe nxehet kur ngjeshet) ose diēka tjetėr tė tillė.

Sidoqoftė njė student, shkruajti si mė poshtė:

Mė parė na duhet tė dimė se si ndryshon masa e Skėterrės me kohėn. Kėshtu, na duhet tė dimė sasinė nė kohė tė shpirtrave qė futen nė Skėterrė dhe sasinė nė kohė tė shpirtrave qė dalin nga Skėterra.
Mendoj se mund tė themi pa frikė se shpirti kur ėshtė futur njėherė nė Skėterrė nuk del mė prej andej. Kėshtu pra, nuk ka shpirtra qė dalin.
Pėr tė mėsuar se sa shpirtra futen nė Skėterrė duhet t“u hedhim njė sy feve tė ndryshme qė gjenden nė botėn e sotme.
Disa nga keto fe ngulin kėmbė se nėse nuk je besimtar i fesė sė tyre, do tė shkosh nė Skėterrė. Meqėnėse ka mė tepėr se njė fe tė tilla dhe meqėnėse njerėzit nuk u pėrkasin mė tepėr se njė feje, mund tė themi se tė gjithė njerėzit dhe shpirtrat shkojnė nė Skėterrė.
Duke parė shkallėn e lindjeve dhe tė vdekjeve, na mbetet tė presim qė numri i shpirtrave nė Skėterrė tė rritet nė mėnyrė eksponenciale.
Tani, t“i hedhim njė sy shkallės sė ndryshimit tė vėllimit nė Skėterrė sepse ligji Boyle thotė se nė mėnyrė qė temperatura dhe trysnia nė Skėterrė tė jenė konstante, duhet qė vėllimi i Skėterrės tė zgjerohet ndėrkohė qė shpirtrat futen nė tė. Kjo ēon nė dy mundėsi:

#1 Nėse Skėterra ėshtė duke u zgjeruar me njė shkallė mė tė ulėt se shkalla me tė cilėn shpirtrat futen nė Skėterrė, atėherė temperatura dhe trysnia nė Skėterrė do tė rriten deri sa Skėterra tė pėllcasė.

#2 Natyrisht, nėse Skėterra po zgjerohet me njė shkallė mė tė shpejtė se shkalla e shtimit tė shpirtrave nė Skėterrė, atėherė temperatura dhe trysnia do tė ulen deri sa i tėrė Ferri tė ngrijė (tė bėhet akull).

Atėherė cila ėshtė pėrgjigja e duhur? Nėse pranojmė postulatėn qė njė vajzė mė tha gjatė viteve tė adoleshencės sime, se "Me ty do tė bėj dashuri vetėm atėhere kur tė ketė bėrė njė natė e ftohtė ne Skėterrė," dhe duke marrė parasysh faktin se unė nuk kam arritur akoma tė kem marrėdhėnie seksuale me tė, atėherė mundėsia #2 nuk mund tė jetė e vėrtetė, pra Skėterra ėshtė ekzotermike.

Si pėrfundim ky student ishte i vetmi qė mori notėn mė tė lartė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Sa nxehtė ėshtė nė Skėterr??
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Kuriozitete-
Kėrce tek: