Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Macja kafsha mė e hershme e shtėpisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Macja kafsha mė e hershme e shtėpisė   Sat Jan 31, 2009 12:22 pm

Macja kafsha mė e hershme e shtėpisė

Shkencėtarėt thonė se njė varr nė ishullin mesdhetar tė Qipros ka provuar se mes maceve dhe njeriut ekziston njė lidhje e hershme, gati 9 500 vjeēare.
Duke shkruar nė revistėn Shkenca, studiuesit francezė thanė se skeleti i njė maceje tė egėr ishte gjetur i varrosur pranė eshtrave tė njė njeriu tė epokės sė neolitit.

Kjo sipas tyre sygjeronte se macja ishte njė kafshė shtėpiake, ndoshta e vrarė pas vdekjes tė tė zotit tė saj.

Shkencėtarėt besojnė se macet e egra u afruan me njerėzit pasi ato luftonin minjtė qė hanin drithėrat.

Deri tani besohej se egjiptianėt e lashtė ishin tė parėt qė zbutėn si kafshė shtėpiake macet, kjo rreth 4 mijė vjet mė parė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Macja kafsha mė e hershme e shtėpisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Kuriozitete-
Kėrce tek: