Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Darvinizmi Fatekeqesia e Njerezimit.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Darvinizmi Fatekeqesia e Njerezimit.   Sat Jan 31, 2009 11:56 am

Shekulli i XX te cilin sapo e kemi lene pas, ishte shekull luftrash dhe konfliktesh qe ēuam ne katastrofe, dhimbje, masakra, varferi e shkaterrime te pallogritshme. Milliona njerez u vrane, u maskruan, u braktisen dhe u lane nen kthetrrat e urise dhe vdekjes, ne meshire te fatit pa shtepi a nje vend ku te fusin koken pa mbrojtje apo mbeshtetje. Te gjitha keto: ne emer te disa ideologjive te gabuara.
Pothuajse te gjitha vuajtjet dhe katastrofat njerzore mbajne vulen e tiranve dhe diktatoreve: Stalin, lenin, Trock, Mao Ce Dun, Pol Hot, Hitler, Musolin, Franko, Pinoēet... Enver...Ben Laden et Bush... etje etj.
Disa prej ketyre diktatorve i bashkonte nje ideologji, ndersa disa te tjere ishin armiq per vdekje.

Per arsyen e thjeshte se ideologjite e tyre binin ne kundershtim me njera tjetren, ata e zhyten shqoqerine njerzore ne konflikte, nxiten vellavrasjen,i bene njerezit te vriten me njeri tjetrin, i bene te hedhin bomba , te djegin shtepi, te dalin ne demostrata te pakontrolluara, te rrihnin pa meshire te rinjte, te vjetrin, grate dhe femijet, te pushkatonin te pafajshmit... ishin aq mizore, sa i vinin pushken ne koke njeriut dhe duke e shikuar ne sy... e vritnin, ia shkelnin dhe ia masakronin kufomen, vetem e vetem se ai i perkiste nje ideje tjeter.

Ishte kjo nje permbledhje e shkurter , e minimizuar ne maksimum e vuajtjeve te shoqerise njerzor ne shekullin e XX e fatekeqesisht ai i XXI ka marre te njejtat direktiva...
Fazhizmi dhe Komunizmi jane ideologjite qe zene vendet e para ne maratonen e ideologjive vdekje prurese, qe i shkaktuan njerezimit aq shume vuajtje.
Keto dy ideologji konsiderohen si armike te perbetuara te njera tjetres, por e verteta eshte se ato ushqeheshin nga nje burim i vetem.
Fale tij ata ishin ne gjendje te benin per vete nje pjese te madhe te shoqerise ku u shfaqen.

Ky burim s'e ka terhequr kurre vemendjen e opinionit publik, por ka qendruar gjithmone ne prapaskene dhe i ka treguar gjithmone njerezimit fytyren e tij ne dukje te pafajshme.
Ky burim eshte filozofia materialiste dhe "pershtatja ne natyre e saj", e cila njihet me emrin DARVINIZEM.


Darvinizmi u shfaq ne shekullin e XIX si perforcim i nje miti, qe i ksihte rennjet nga semeriananet dhe grekerit e lashte, prej bilogut amator ēarls darvin.
Qe prej a saj kohe, darvinizmmi ka perbere idene themelore te te gjitha ideologjive qe i kane shkaktuar kaq shume fatekeqesi njerezimit.
Nen nje maske te ashtequajtur shkencore ai beri te mundur qe keto ideologji dhe masat praktike te marra nga mbeshtetesit e tyre, te fitojne nje ligjshmeri te rreme.
Me ane te kesaj ligjshmerie te rreme, teoria e evolucionit shume shpejt u nda nga shkencat e biologjise apo paleontologjise dhe filloi te futej ne fusha te tjera, si historia politika jeta shoqerore etj.
Meqe disa prej pretendimeve te Darvizmit mbeshteteshin ne sere rrymash qe filluan te formoheshin ne shek e XX, ai fitoi mbeshtetjen e gjere te ndjekesve te ketyre rrymave.
Ne menyre te veēante njerezit filluan te formonin idene se ekziston "nje lufte per mbijetese" mes qenieve te gjalla ne natyre dhe si rrjedhim, ideja se " i forti mbijeton dhe se te tjeret humbin dhe shkojne drejt zhdukjes" filloi te perdorej edhe per mendimin dhe sjelljen njerzore.
Kur pretendimi i darvinizmit, se natyra eshte nje vend perleshjes dhe konfliktesh, nisi te vleje edhe per qeniet njerzore, trilli i Hitlerit per te krijuar nje rrace superiore, pretendimi i Marksit se "historia e njerzimit eshte historia e luftes se klasave", ideja kapitaliste "se i forti behte me i forte ne kurriz te me te dobtit", kolonizimi i vendeve te botes se trete nga vendet imperialiste dhe trajtimi i tyre ne menyre ē'njerezore, bashke me faktin qe njerezit me ngjyre ende perplasen me sulme dhe diskriminime rracore, qe te gjitha keto gjeten nje fare justifikimi.Pavaresisht se edhe vete eshte evolucionist, Robert Wright autor i librit "the moral animal" i permbledh katastrofat qe i ka sjelle historise se njerezimit teoria e evolucionit , ne kete menyre:

Teoria e Evolucionit ne fund te fundit ka nje hsitori te gjate dhe mjaft te ndyre ne zbatimin praktik te saj ne ēeshtjet njerzore, pasiqe u perzi me filozofine politike ne fund te shekullit te XIX per te formuar ideologjine e njohur "darvizmi social", ajo u shnderrua ne loder ne duart e rracisteve, fashisteve dhe kapitalisteve me te pashpirt.Siē do te shikojme gjate shtjellimit te kesaj teme relaitivisht te gjate, Darvizmi nuk eshte thjeshte nje teori qe tenton te shpjegoje prejardhjen e jetes e qe nuk del jashte fushes se njohurive shkencore.
Darvizmi eshte nje dogme qe ende mbrohet me kryeneēesi nga mbeshtetes te ideologjive te caktuara, megjithese eshte krejt e pavlefshme nga pikepamja shkencore.
Ne ditet tona shume shkencetare , politikane dhe ideologe, pavaresisht nnese jane apo jo te vetedijshem per fytyren e vertete e te lige te Darvinizmit, i ofrojne mbeshtetjen e tyre kesaj dogme.
Nese njerezimi do te koptoje mungesen e bazave shkencore te kesaj teorie qe sherben si burim frymezimi per diktatore dhe rryma mendimi te pameshirshme dhe egocentrike, kjo do te shenoje fundin e ketyre ideologjive te demshme.
Te liget nuk do te jene me ne gjendje te vetembrohen duke thene "ky eshte ligj i natyres" . Ata nuk do te kene me mbeshtetje te ashtequajtur shkencore per botekuptimin e tyre egoist.
Kur te permbyset ideja e Darvinizmit, rrenja e ideologjive te tmerreshme, vetem nje e vertete do te mbetet: Te gjitha qeniet njerzore dhe vete universi jane krijuar nga nje Krijues i Vetem, Zoti.
Njerezit qe do te kuptojne kete, do te kuptojne gjithashtu se e vetmja e vertete gjendet ne librin e shenjte qe Ai vete na ka zbritur neve.
Kur shumica e njerezve te kuptojne kete te vertete, vendin e dhimbjes, shqetesimeve, padrejtesise dhe varferise ne bote, do ta zere ndershmeria, mireqenia shendeti dhe begatia.
Per te arritur kete ēdo ide e keqe dhe e demshme per njerezimin duhet te mposhtet dhe te lihet te deradohet nga ideja e shenjte qe do te sjelle miresi per njerezit.

Qellimi i kesaj teme eshte, paraqitja e darvinizmit ne te verteten e tij reale, per t'i treguar perkrahesve te Darvinizmit, anen e erret te panjohur nga ata, per t'u treguar atyre ate qe mbeshtesin ne te vertete si dhe t'u behet e qarte atyre per pergjegjesine qe mbartin, nqs pretendojne se nuk e shohin realitetin e vertete te tij.
Nje tjetr qellim eshte qe te paralajmerohen ata qe nuk e besojne darvinizmin, por nuk e konsiderojne si rrezik qe i kanoset njerezimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Darvinizmi Fatekeqesia e Njerezimit.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Kuriozitete-
Kėrce tek: