Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Njerėzimi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Njerėzimi   Sat Jan 31, 2009 11:34 am

Ja perse kemi 5 gishta neper kembe dhe ne duar...

Ne duart dhe kembet tona kemi 5 gishta per ēdo njeren nga ato.Kjo shpjegohet me faktin qe evuliminin e kemi nga Ripidistet,peshq nga te cilet evuluan kafshet.
350 milion 400 milion vjet me pare,kur ripidistet e pare ndermoren aventuren e tyre ne siperfaqen e tokes duke u dhene origjine amfibeve,ju desh ti pershtateshin kushteve te tokes ,e si pasoje te zhvilloheshin ne eshtra per ti ndihmuar te ecnin mbi siperfaqen e saj.Ne fillim numri i tyre u reduktua ne menyre progresive.....nga 7-8 gishta ne 5 te tille,ashtu si ne pjesen me te madhe te zvarranikeve ose gjitareve.
Disa dinozaure ne fakt kishin vetem tre te tille(gishta*)

Ky fakt u dha avantazh llojeve te kafsheve me me pak gishta duke garantuar ekstreme me te forta,si p.sh kali qe eshte i specializuar ne vrapim.Ndersa primatet nga te cilit kemi edhe ne prejardhjen konservuan 5 te tille per te kapur dhe manipuluar me mire objektet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Njerėzimi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Kuriozitete-
Kėrce tek: