Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Turizmi eshte e ardhmja e Shqiperise…

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Turizmi eshte e ardhmja e Shqiperise…   Sat Jan 31, 2009 9:57 am

Turismi eshte e ardhmja e Shqiperis…

Shiperia eshte nje vende shume i vogel, por me nje pozite gjeografike interesante…
Shqiperia nuk eshte pluhuri i ballkanit, por vendi ku takohet e tashmja me te shkuaren e illirianeve, vendi, qe shernon qyteterimin e mesdheut ashtu si greqia, vendi i kryqezimit, midis vendeve orientale e oksidentale..
Shqiperia nuk eshte vendi me i varfen ne evrope, por « nje vend i pasur, i varferuar »,
Viktime e fqinjeve te saj…, e fuqive te medha…, dhe e vetvetes…


Shqipria eshte nje vende qe ka nje bregdet mahnites, shum natyral e pak te eger, ēdo gje eshte origjinale…, gjithashtu shqiperia ka nje pasuri patrimuan…, nje prejardhje e kulture te lashte, qe vertetohet nga qyteterimi ilirjan…pershembull..
· Kemi qytetin e Sarandes qe ka Butrintin qe eshte ndertuar rreth shekullit IV deri V te eres sone, dhe brenda Butrintit kemi mure qe jan ndertuar para heres sone…
· Kemi Himaren nje fshat i mrekullushem i pasur me kisha, Shen Panaja, Shen Todhri , Shen Nikola…
· Kemi Vloren ku ndoshet e ashtuquajtura, Uji i ftohte…, nje xhami e ndertuar qe nga 1542 e quajtur xhamia e Muratit, dhe Manastirin e Shen Marie Zvernec..
· Kemi Duresin dhe Amfiteartin e Apollonise, qe eshte ndertuar rreth shekullit II te eres sone…
Keshtu do vazhdoja akoma duke permendur Krujen, Beratin e te tjere…duke permendur origjinalitetin e . arshitektures shqiptare nje ndrethurje midis artit katolik e asaj islamik…

Por edhe pse egzistojne te gjitha keto, shqiperia mbetet nje vende i pa njohur per turistat…
Torizmi ka shume veshtiresi te zhvillohet ne shqiperi sepse qeferia shqiptare nuk e kultivon kete produkte, qe mund te behet lokomotiva e ekonomose shqiptare…
Turqia psh, nxjerr nga turizmi 30% e te ardhurave vjetore…por edhe kontribon ne zhvillimin e saj.

Qeferitaret tane thone, qe kurba e grafikut eshte ne rritje nga viti ne vit, ato thone, qe shqiperia ka nje numer prej 18 000 turistash ēdo vit..
Kjo shifer me duket pak absurde sepse mendoj se te vetmit turiste, qe shkoj ne shqiperi, jan refugjatet, qe jetojne jashte shqiperise..
Nuk mendoj se ndonje turiste do te kishte deshire te udhetonte ne rruget tone, qe te vrasin brinjet e te prishin makinen…
A ka shteti jone nje buxhet qe ti kushtohet zhvillimit te turismit… ?
Kur politikanet tone thone qe, turismi eshte ne rritje nga dita ne dite, pse nuk kontribojne ne infrastrukturen e saj.. ?

Shqiptaret qe jetojne ne shqiperi, preferojne ti bejne pushimet ne Mal te Zi apo Turqi, sepse mendojne, se eshte me paster dhe me lire se sa, po ti kalojne keto pushime ne Sarande apo Himare…

« un aty kam gjetur nje histori shum te pasururuar
kujtime shum te bukura, krejtesisht te shkateruar… » Ismail Kadare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Turizmi eshte e ardhmja e Shqiperise…
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Shqiperia, traditat kulturore-
Kėrce tek: