Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Pitagora dhe pitagorianet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Pitagora dhe pitagorianet   Sat Jan 31, 2009 8:58 am

Pitagorianet mendoni se "tė gjitha gjerat qe kemi njohur posedojne njė numer" Numri 1 perfaqesonte inteligjencen, numri 2 perfaqesonte opinionin (gjithmone i dyfishuar) numri 4 drejtesine,numri 5 martesen,numri 7 kohen kritike, e keshtu me rradhe.Midis numrave egzistonte aristokracia: pervec 10,tetraktys,qe pėr pitagorianet perfaqesonte njė entitet hyjnor, 1-shi,2-shi.3-shi dhe 4-tra ishin me tė njohur nga tė gjithė numrat e tjere duke qene se shuma e tyre ishte e njejte me 10 dhe tė gjithė bashke krijonin "trekendeshin hyjnor".Sipas pitagorianeve numrat kishin njė aftesi terapie (sheruese): katroret magjik pershembull tė cilet tė perdorur edhe ne mesjete dhe ne rilindje,beheshin ne njė laster tė argjende dhe keshtu tė mbronin nga mizerja,kolera dhe nga semundjet venere.


Pitagora,femija i bizhuteristit Mnesacro, lindi ne 507 p.K ne ishullin e Samo,pak km nga qyteti i Mileto.Mesimet e para i mori nga i madhi Ferecide,qe si gje tė pare i mesoi tė bente mrekullite.Frekuentoi prifterinjte Eliopoliti tė cilet u deklaruan tė padenje pėr njė nxenes tė tille.Me vone e moren pleqte dhe prifterinjte e venruar Menfi,dhe midis Diapolitit tė tmerrshem tė Tebes qe e priten si vellane e tyre dhe e bėnė tė ditur tė gjitha misteret e tyre.Ishte nxenesi i Kaldei pėr astronomine,nxenes i Feniksit pėr llogjiken dhe gjeometrine, i Mageve(magjistareve) pėr ritet mistike.Mesoi teorine e tė kunderteve nga Zarathustra.

Pitagora themeloi njė shkolle nga e cila veshtroheshin njė seri rregullash qe mund tė dukeshin tė cuditshme.Ja disa:

tė mos thyesh buken
tė mos trazosh zjarrin me hekur
tė mos prekesh gjelin e bardhe
tė mos hash zemren
tė mos shihesh ne pasqyre prane drites
kur ngrihesh nga krevati tė mos lesh gjurmet e trupit tend

Pitagora i ndante njerzit ne dy kategori: matematicientet,ose ndryshe ,ata qe kane tė drejte ti hyjne "dijes" dhe acusmatiket qe jane ata qe mund tė qendrojne vetem pėr tė degjuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Pitagora dhe pitagorianet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Matematike & Gjeometri-
Kėrce tek: