Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Trigonometri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Trigonometri   Sat Jan 31, 2009 8:49 am

Trigonometria ėshtė degė e matematikės qė merret me studimin e trekėndėshit.Ka zbatim jashtėzakonisht tė madh nė inxhinieri, arkitekturė, orientim nė hapėsirė dhe astronomi. Ndahet nė trigonometrinė plane (qė merret me trekėndėshat nė plan) dhe atė sferike (qė merret me trekėndėshat sferikė). Funksionet trigonometrike gjithashtu luajnė rol nė analizė dhe pėrdoren pėr tė paraqitur valėt dhe fenomenet e tjera periodike.


Funksionet themelore trigonometrike
* Sinusi i kėndit A1 (kėndi aOb) ėshtė hersi i ndėrmjet katetės a (segmenti A-B) dhe hipotenuses c (segmenti C-A). Sinusi nė trigonometri shkruhet me shkurtesen sin (lexohet sinus)
* Kosinusi i kėndit A1 (kėndi aOb) ėshtė hersi i ndėrmjet katetės b (segmenti B-C) dhe hipotenuses c (segmenti C-A). Kosinusi nė trigonometri shkruhet me shkurtesen cos (lexohet kosinus)
* Tangjeti ėshtė hersi nė mes tė sin X1 dhe cos X1. Tangjenti nė trigonometri shkruhet me shkurtesen tan (lexohet tangjent)
* kotangjeti ėshtė hersi nė mes tė cos X1 dhe sin X1. kotangjenti nė trigonometri shkruhet me shkurtesen ctg (lexohet kotangjent)

Formulat trigonometrike

sin^2(x) + cos^2(x) = 1... x ėshtė kėndi aOb
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Trigonometri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Matematike & Gjeometri-
Kėrce tek: