Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 KIMIA INORGANIKE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: KIMIA INORGANIKE   Thu Jan 29, 2009 12:18 pm

Kimia inorganike ėshtė shkencė e kimisė e cila merret me studimin e elementeve kimike, si pėrhapjen e tyre nė natyrė, vetitė fiziko-kimike, mėnyren e pėrfitimit tė tyre, komponimet inorganike dhe pėrdorimin e tyre. Ajo poashtu merret edhe me metalet e qė pothuajse 80 pėrqind e sistemit periodik i takon kimisė inogranike.


I. Ligjet themelore te kimise. Ligji i ruajtjes se mases. Atomistica e Daltonit. Ligji Gey-Lysac. Ligji Avogadro. Moli. Percaktimi i mases molekulare te substancave te gazta. Percaktimi i mases atomike. Termokimia.

II. Lidhja kimike dhe struktura e molekules. Lidhja kimike, energjia dhe drejtimi isaj. Strukturat e molekulave. Lidhja hibride. Momenti dipolar i molekulave. Lidhja hidrogjenore, koordinative dhe metalike

III. Kinetika dhe ekuilibri kimik. Shpejtesia e reaksioneve kimike. Kompleksi aktiv. Ndikimi i perqendrimit te substancave reaguese dhe temperatures. Kataliza. Ekuilibri kimik. Parimi Le Chatelier.

IV. Tretesirat dhe teoria e disocijimit elektrolitik. Karakteristikat e tretesirave. Vetite e tretjeve te holluara. Teoria e disocijimit elektrolitik. Disocijimi i acideve, bazave, kriperave, grada dhe konstantja e disocijimit. Reaksionet e kembimit ne tretesirat e elektroliteve. Produrti i tretshmerise. Produkti jonik i ujit, pH. Hidroliza. Tamponet.

V. Reaksionet e oksido-reduktimit.

VI. Elektrokimia. Korrozioni dhe mbrojtja prej tij.

VII. Sistemi periodik i Mendelejev-it. Vetite kimike te atomeve neutrale dhe variazioni i tyre ne tabelen e Mendelejev-it.

VIII. Grupi IA. Karakteristikat e pergjithshme. Hidrogjeni, uji. Metalet alkaline: Litiumi, natriumi, kaliumi. Komponimet e tyre.

IX. Grupi IIA. Karakteristikat e pergjithshme. Magnezi, kalciumi. Tretshmeria ne uje.

X. Grupi IIIA. Karakteristikat e pergjithshme. Bori, alumini.

XI. Grupi IVA Karakteristikat e pergjithshme. Karboni, silici, germaniumi, kallaji dhe plumbi. Vetite dhe komponimet e tyre.

XII. Grupi VA Karakteristikat e pergjithshme. Azoti, fosfori dhe komponimet e tyre me hidrogjenin dhe oksigjenin. Arseniku, antimoni dhe bismuti.

XIII. Grupi VIA Karaktristikat e pergjithshme. Oksigjeni, peroksidi i hidrogjenit, squfuri, komponimet e squfurit me hidrogjen dhe oksigjen. Seleni dhe poloniumi.

XIV. Grupi VIIA. Karakteristikat e pergjithshme. Fluori, klori, bromi dhe jodi.

XV. Grupi VIIIA. Karakteristikat e pergjithshme. Bakri, ari dhe argjendi.

XVI. Grupi IB. Karakteristikat e pergjithshme. Zinku, kadmiumi dhe merkuri.

XVII. Grupi VIB. Karakteristikat e pergjithshme. Kromi.

XVIII. Grupi VIIB .Karakteristikat e pergjithshme VIIB. Mangani.

XIX. Grupi VIIIB. Karakteristikat e pergjithshme VIIIB. Triada e hekurit. Hekuri, kobalti dhe nikeli.


Pėr ēdo problem,pyetje nė lidhje me kėto tema ju lutem postoni ketu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
KIMIA INORGANIKE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Biologji & Kimi-
Kėrce tek: