Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 BioKimia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: BioKimia   Thu Jan 29, 2009 12:13 pm

BioKimia shtė studimi i proceseve kimike dhe shndėrrimeve qė ndodhin tek organizmat e gjalla. Ajo merret me ndėrtimin dhe punimin e pėrbėrėsve qelizorė, si p.sh. proteinat, karbohidratet, yndyrėrat, acidet nukleike, dhe molekula tė tjera kimike. Biologjia kimike synon tu pėrgjigjet shumė pyetjeve qė ngrihen nga biokimia duke pėrdorur mjete tė zhvilluara nga kimia sintetike.

Historia e biokimisė

Karbohidratet

Karbohidratet(lat. carbo-karbon,hydrat-ujė)janė komponime organike qė gjenden nė tė gjitha gjallesat por mė sė shumti tek bimėt.Nga pėrbėrja kimike ato ndahen nė aldoze dhe ketoze.Karbohidratet me shije tė ėmbėl quhen sheqerna.Pėr nga struktura ndahen nė monosakaride, disakaride dhe polisakaride.

Proteinat

Proteinat janė lėndė organike, janė makromolekula tė cilat kryesisht pėrbėhen nga elementet e karbonit, hidrogjenit, oksigjenit, azoti si dhe rrallė herė edhe prej sulfurit. Proteinat janė baza kryesore tė qelizave. Ato jo vetėm qė i japin qelizave njė strukturė, por janė edhe makina molekulare, ku bėjnė transportimin e materieve, pompojnė jonet, i katalizojnė reaksionet kimike si dhe i njohin materiet sinjalizues.

Yndyrėrat

Yndyra ėshtė njė lėndė ushqyese qė pėrmban mė shumė energji, nė 100 gramė yndyrė ka dyfish mė shumė energji se sa nė 100 gramė karbohidrate. Do me thėnė qė njerzit duhet tė bėjnė kujdes qė tė mos tė hanė shumė yndyrna, sepse njeriu absorbon shumė energji shpejt dhe prandaj rezikon tė bėhet i trashė. Mund tė jetė e vėshtirė pėr tė parė sa yndyrė ka nė njė ushqim – vetėm kur ka gjalpė, vaj ose margarinė, qė janė pothuajse yndyrna tė pastra. Prandaj mund tė flitet pėr dhjamė tė fshehur , qė ėshtė ai dhjam qė nuk mund tė shihet direkt me sy (pėr shembull ėshtė e vėshtirė tė shikohet se sa dhjam ka nė djath qė mund tė pėrmbaj nga 10% deri nė 80% yndyrė). Prandaj ėshtė mirė qė tė lexohet pėrbėrja sa yndyrė ka nė produktin ushqyes pėrkatės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
BioKimia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Biologji & Kimi-
Kėrce tek: