Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Studimet ne Austri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Studimet ne Austri   Wed Jan 28, 2009 12:51 pm

Si shkohet me studime ne Austri?

Ndoshta ndokush do mendoje se ėshtė shumė e vėshtirė dhe ne fakt ėshtė, por jo dhe aq shumė

Atėherė kusht baze pėr te qenė student ne njė universitet austriak, ėshtė tė jesh me pare duke ndjekur studimet ne Shqipėri.
Nėse je duke ndjekur studimet ne njė nga universitet shqiptare atėherė te nevojitet njė formular i universitetit pėrkatės austriak, te cilin do duhet ta plotesosh dhe dokumentat baze qe duhet te dorezosh janė:

- Deftese Pjekurie, d.m.th. deftesa e mbarimit te gjimnazit ne Shqipėri

- Vertetim nga universiteti pėrkatės shqiptar qe tregon se je duke ndjekur aktualisht studimet ne atė universitet. Vertetimi duhet te permbaje vulen e rektorit te univeristetit.

-Lista e notave dhe provimeve te marra gjatė kohės se studimit.

Pasi janė dorezuar kėto dokumenta sebashku me formularin e zėvendėsuar, atėherė ato dėrgohen ne sekretarine e universitetit austriak dhe pritet pėrgjigjja. Ne shumicen e rasteve pėrgjigjet vijnė pozitive, por nuk ėshtė ēudi qe te jenė dhe negative.

Gjithashtu duhet te dihet se ne Austri ndryshe nga c'ndodh ne ndonjė vend tjetėr europian, nuk ka sistem te mirėfilltė bursash. D.m.th. qe parimisht nuk ke te drejtė te marrėsh burse dhe tė gjitha shpenzimet e studimit dhe te jetesės duhet te perballohen privatisht!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Studimet ne Austri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Bota studentore-
Kėrce tek: