Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Kafeina shkakton halucinacione ..

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Kafeina shkakton halucinacione ..   Thu Jan 29, 2009 12:04 pm

Personat tė cilėt konsumojnė shumė kafeinė duke pirė kafe, ēaj dhe pije energjetike janė tė prirė pėr tė zhvilluar ndonjė formė tė halucinacioneve.
Personat tė cilėt pėrjetojnė halucinacione nga kafeina, mund tė dėgjojnė ndonjė zė qė nuk ekziston (halucinacione auditive) ose tė shohin diēka qė nuk ekziston (halucinacione vizive).

Shkencėtarėt supozojnė se kafeina rrit faktorėt fiziologjikė tė stresit. Si reagim ndaj stresit prodhohet hormoni kortizol, i cili te personat tė cilėn konsumojnė shumė kafeinė ėshtė shumė i lartė. Pasojė e nivelit tė lartė tė kortizolit nė organizėm janė halucinacionet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Kafeina shkakton halucinacione ..
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Mjeksia-
Kėrce tek: