Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Nje vaksine kunder kancerit te mitres

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Nje vaksine kunder kancerit te mitres   Thu Jan 29, 2009 12:02 pm

Kanceri i mitrės shkaktohet nga virusi i transmetuar pėrmes marrėdhėnieve seksuale, Human Papilloma Virus...ose HPV. Nė njė periudhė tė jetės, shumica e grave infektohen nga ky virus. Normalisht vetė trupi i tyre ka imunitet. Por, nganjėherė virusi del nga kontrolli dhe shkakton kancerin. Vaksina e re fut nė trupin e grave njė copėz tė padėmshme tė virusit. Kjo shkakton qė sistemi imunitar tė prodhojė kundėrtrupat. Pasi ndodh kjo, nėse virusi shfaqet pėrsėri, trupi i grave do ta luftojė atė.

Rezultatet paraprake nga provat nėpėr klinika tregojnė se vaksina ka efekt. Para katėr vitesh, 1 mijė e 100 gra u vaksinuan, disa me ilaēin e vėrtetė dhe disa me njė ilaē pa efekt. Gratė qė morėn vaksinėn e vėrtetė dhe u trajtuan gjatė gjithė kohės, nuk kanė asnjė lloj veprimtarie kanceroze. Ndėrsa gratė qė morėn vaksinėn e rremė, 12 prej tyre dhanė simptoma kanceroze. Mjekja Diane Harper e Universitetit Dartmuth, thotė se nevojiten mė shumė prova pėr tė konfirmuar rezultatet, por deri tani duket se kjo ėshtė njė arritje e rėndėsishme pėr tė parandaluar kancerin.

Qeveria amerikane mundė ta aprovojė pėrdorimin e kėsaj vaksine nė dy vitet e ardhėshme. Pastaj, vaksina do tė pėrdoret tek vajzat e moshave 10 dhe 12 vjeēare....para se ato tė jenė gati pėr mardhėnie intime dhe tė rrezikojnė tė infektohen. Doktorėt shpresojnė se kjo vaksinė, e para nė histori qė tė parandalojė njė lloj kanceri...do tė pėrdoret gjerėsisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Nje vaksine kunder kancerit te mitres
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Mjeksia-
Kėrce tek: