Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Disa vullkane ne bote

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Disa vullkane ne bote   Thu Jan 29, 2009 11:55 am

Ne Europe jane dallohen keto vullkane:
Etna ne Sicili ka njė Lartesi prei 3263 m dhe ka shperthyerper here tė parė rreth vitit 1500.
Hekla ne Islande ėshtė 1447 m dhe ka shperthyer pėr here tė parė ne vitin 1104
Vezuvi ne Itali ėshtė 1277 m dhe ka shperthyer pėr here tė parė ne vitin79.

Ne Azi dallohen keto vullkane:
Klocecskaja Sopka ne Kamcatkeka lartesine prej 4750 m dhe la shperthyer pėr here tė parė me 1679.
Fuxhi Jama ne Japoni ėshtė 3778 m dhe ka shperthyer pėr here tė parė ne 1708.
Krakatau ,midis Sumatres dhe Javes ėshtė 813 m e ka shperthyer pėr here tė parė ne 1600.
Ringit ne ishullin Java ėshtė 1250 m

Ne Afrike dallohet: Kameruni i Madh i cili ndodhet ne Kamerun dhe ėshtė 4070 mdhe ka shperthyer pėr here tė parė me 1922.

Ne Ameriken Veriore dallohen keto vullkane:
Mon Pele ne ishujt Antile. !350 m. Ka shperthyer pėr here tė parė me 1792.
Katmai ne Gad e Alaskes 2286 m
Popokatepetl ne Meksike5482 m. dhe ka shperthyer me 1932 pėr here tė parė,

Ne Ameriken Jugore dallohen keto vullkane:
Kotopashi ne Ekuador. 5897 m
Luilajlako ne Kili 6723 m.

Tani po i ceku 10 vullkanet me te larta ne bote:

Vullkani........... ................... ...Lokacioni....... ................... . Aktivizimi i fundit ..........Lartesia (m)


1.San-Pedro...........................Kil (Chile )................... .................19 60................. ............6.145 m


2.Arakari.......... ................... .. Argjentine......... ...............1993 ................... ...........6.082 m


3.Guallatiri....... ................... ...Kil............. ................... .....1985.......... ................... ..6.071 m


4.Tupungatito...... ..................K il................. ................... .1986.............. .................6. 000 m


5.Sabankaja........ .................Pe ru................. .................19 86................. ..............5.967 m


6.Kotopaksi........ ..................E kuador............. ...............1942 ................... ............5.911 m


7.Putana........... ................... Kil................ ................... ...1972............ .................. 5.890 m


8.San Hoze............... ...........Kil..... ................... ..............1960. ................... ...........5.856 m


9.El Mist............... ...............Peru ................... .................19 48................. ..............5.822 m


10.Tutupaka........ ...............Peru ................... .................19 02................. ..............5815 m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Disa vullkane ne bote
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Gjeologji & Gjeografi-
Kėrce tek: