Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Zona e rrezikut nėn Kanalin e Otrantos

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

Zona e rrezikut nėn Kanalin e Otrantos Empty
MesazhTitulli: Zona e rrezikut nėn Kanalin e Otrantos   Zona e rrezikut nėn Kanalin e Otrantos Icon_minitimeThu Jan 29, 2009 11:52 am

Alarm Tsunami edhe pėr Shqipėrinė

Zona e rrezikut nėn Kanalin e Otrantos

Edhe vendi ynė gjendet nė hartėn e rrezikut tė paraqitur nga gjeofizikani i Universitetit tė Bolonjės, Stefano Tinti. Sipas profesorit italian, ndėr brigjet mė tė ekspozuara ndaj tėrmeteve detare ėshtė edhe Shqipėria. Nė studimet e profesor Tintit, si zona mė problematike qė rrezikon tė preket nga tėrmetet detare pėrcaktohet ajo nėn Kanalin e Otrantos, njė emėr ky qė mbart me vete shumė fatkeqėsi dhe njerėz tė humbur nė tentativat e tyre pėr tė krijuar njė jetė mė tė mirė pėrtej detit.

"Brigjet mė tė ekspozuara janė ato mė afėr burimeve sizmike, duke parė qė fenomeni, i cili shkakton tėrmetet detare ėshtė tėrmeti nėnujor. Duke vėshtruar Mesdheun nga pėrėndimi nė lindje, vendet mė nė rrezik janė Algjeria, qė ka njė zonė sizmike pikėrisht pranė brigjeve tė saj. Italia mesdhetare, veēanėrisht Pulia, Sicilia dhe Kalabria, si dhe zona e Adriatikut mesdhetar dhe Jonit, praktikisht nėn Kanalin e Otrantos. Pra, Shqipėria dhe Greqia". Ėshtė kjo deklarata e gjeofizikanit italian, i cili qė prej 30 vitesh studion nė mėnyrė tė veēantė tėrmetet nėnujore.

Ndėrkohė qė ėshtė po ai qė ngre njė tjetėr alarm, atė tė mungesės sė plotė tė njė sistemi alarmi pėr fenomene tė tilla natyrore si tsunamet detare. Sisteme kėto jetike pėr tė shpėtuar popullsinė nė rast se ndodhin. Dhe Shqipėria bėn pjesė nė radhėn e vendeve indiferente ndaj njė kėrcėnimi tė tillė. Madje, nėse do tė merret parasysh fakti se nė zonėn bregdetare, si tė Adriatikut ashtu edhe tė Jonit, numri i ndėrtimeve dhe ai i popullsisė, sidomos gjatė sezoneve turistike, ėshtė mjaft i lartė, njė tėrmet i tillė detar i paralajmėruar mund tė shndėrrohet nė njė tragjedi tė pamatshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Zona e rrezikut nėn Kanalin e Otrantos
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Gjeologji & Gjeografi-
Kėrce tek: