Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Deti Egje,Deti Adriatik dhe Deti Jon

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
Admin

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Deti Egje,Deti Adriatik dhe Deti Jon   Thu Jan 29, 2009 11:50 am

Deti Egje ėshtė pjesė e Detit Mesdhe, dhe shtrihet nė mes Greqisė dhe Turqisė. Nėpėrmjet grykės sė Bosforit, detit Marmara dhe Dardaneleve lidhet me detin e Zi. Konsiderohet djep i dy kulturave antike asajė Greke dhe Mikene. Mė vonė kėtė det e zotruan Persianėt, Bizantinėt, Gjenovasit si dhe Osmanėt. Sot Detin Egje e ndajnė Greqia dhe Turqia. Emrin e ka marrė nga Egjeu sipas mbretit mitik tė Athinės.Deti Adriatik (shk. Adriatiku) (nė italisht Mare Adriatico, Adria) ėshtė njė pjesė e Detit Mesdhe, qė ndan Gadishullin Apenin nga Gadishulli Ballkanik. Bregu perėndimor i Detit Adriatik ėshtė Italia, kurse nė lindje deti lag brigjet e Sllovenisė, Kroacisė, Bosnjėn dhe Hercegovinės, Malit tė Zi dhe sė fundi Shqipėrisė deri nė Vlorė, ky qytet nė jug tė sė cilit gjendet Deti Jon. Ka nji sipėrfaqe 138.595 km katrorė, thellėsia mė e madhe arrinė 1330 m.temperatura mesatare e ujit nė korrik arrinė 23,2 gradė celsius, ndėrsa ajo mesatare vjetore 17,5 gradė celsius.Nė jug saliniteti arrinė 38,32 promila, dukshmėria nė bregdet ėshtė 5 m ndėrsa nė brendėsi deri 45 m.

Deti Adriatik ėshtė njėri prej dy deteve qė lag brigjet e Shqipėrisė. Bregu pėrgjate tij ėshtė kryesisht njė breg ranor. Nė kėtė det derdhen shtatė lumenj qė rrjedhin pėrmes tokave shqiptare si: Drini i Bardhė, Drini i Zi, Vjosa, Buna, Mati, Shkumbini dhe Semani.Deti Jon (greqisht ?ó??o ?????o?, italisht Mar Ionio), ėshtė njė pjesė e Detit Mesdhe nė jug tė Kanalit tė Otrantos dhe Detit Adriatik. Nė lindje kufizohet nga Shqipėria jugore dhe Greqia veriore me njė sėrė ishujsh si Korfuzi, Zįkynthos, Qefallonia, Itaka dhe Leukas, kurse nė perėndim kufizohet nga brigjet e Siēilisė dhe Italisė jugore. Midis Apulies dhe Kalabrisė gjendet Gjiri i Tarentit.

Deti Jon, ėshtė njėri prej dy deteve qė lag brigjet e Shqipėrisė. Bregdeti ėshtė i lartė, shkėmbor me bukuri tė shumta natyrore. Deti Jon ėshtė nga vozitėsit e anijeve shumė i njohur pėr erėrat e tij tė qeta. Ai ėshtė deri nė 4206 metra i thellė. Nė detin Jon derdhen Lumi Kalama dhe Lumi i Artės qė janė paksa mė tė njohur, si dhe lumenjtė Pavlla, Kalasa, Bistrica etj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Deti Egje,Deti Adriatik dhe Deti Jon
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Gjeologji & Gjeografi-
Kėrce tek: