Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Burri mė i gjatė nė botė bėhet baba

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Burri mė i gjatė nė botė bėhet baba   Thu Jan 29, 2009 10:34 am

Mongolezi 2.4 metra, i njohur nė gjithė botėn, bėhet baba pas martesės, korrikun e kaluar. “Do t’i mėsoj djalit tė jetė punėtor dhe i sjellshėm”

Burri mė i gjatė nė botė ėshtė bėrė baba. Nė njė intervistė ekskluzive, mallėngjyese pėr “The Sun”, burri me gjatėsinė 233.52 centimetėr, Bao Xishun, zbulon se sa shumė do tė thotė pėr tė lindja e djalit tė tij, Tianyou.

58-vjeēari thotė: “Unė kam ėndėrruar tė bėhem baba, tė mbaj fėmijė nė krahėt e mi. Ishte njė moment i mrekullueshėm, shumė prekės. U ndjeva shumė i lumtur”.Tianyou ishte njė fėmijė normal, afėrsisht 50 centimetėr i gjatė, kur lindi muajin e kaluar. Babai i tij nuk ka shqetėsime rreth gjatėsisė sė djalit nė tė ardhmen. Bao thotė: “Edhe nė qoftė se djali im do tė bėhet aq i gjatė sa unė, me dietėn e duhur, jam i sigurt qė do tė jetė i fortė dhe i shėndetshėm”.

Thyerja e rekordeve tė lartėsisė sė Baos, ia ka bėrė tė vėshtirė lėvizjen, si rezultat i nervave tė dėmtuara nė kėmbėt e tij. Por, ai ėshtė pėrpjekur qė ta ndihmojė gruan e tij, Xia Shujuan, 29-vjeēaren, e cila ėshtė 165, 84 centimetėr e gjatė. Ai thotė: “Unė ēohem nė mes tė natės nga gjumi pėr tė ndihmuar gruan, gjithashtu punoj shumė qė tė ruaj para pėr tė ardhmen e djalit tim”.

Bao, i cili ka luajtur basketboll nė ushtri, pėrpara se ai tė bėhej kaq i ngathėt, ka shumė shpresa pėr djalin e tij. Ai do qė Tianyou tė rritet dhe tė bėhet, tė paktėn, 182 centimetėr i gjatė, kėshtu ai mund tė bėhet njė basketbollist.

Pėrpara se tė njihej si burri mė i gjatė nė botė nga Rekordet Botėrore tė Guinness-it, nė 2005-n, Bao, rrallė dilte nga shtėpia.

Por, ai shpejt u bė i famshėm, duke udhėtuar nėpėr botė dhe duke u shfaqur nė televizion dhe reklama. Bao preku zemrat e tė gjithė botės, kur ai zbuloi se pothuajse i ishte dorėzuar dashurisė. Mė pas ai takoi Xian dhe ata u martuan korrikun e kaluar. Bao jeton nė qytetin Chifeng:

“Jeta ime ėshtė afėrsisht e kompletuar, ajo qė uroj tani pėr tani, ėshtė qė djali im tė rritet dhe tė bėhet njė njeri i shėndetshėm. Shpresoj t’i mėsoj atij disa leksione nė jetė, tė cilat janė tė rėndėsishme dhe kėto janė: Tė jesh punėtor dhe i sjellshėm. Shpresoj qė gjatėsia ime ta bėjė tė kuptojė rėndėsinė e tė qenit mendje hapur. Duke mė pranuar mua kėshtu si jam, ai do tė mėsojė tė pranojė ndryshimet qė ekzistojnė tek ne tė gjithė”.

Gjithsesi, Bao pranon se roli i tij si prind nuk do tė jetė aq i thjeshtė.

“Jam krenar, por i mėrzitur, sepse ai nuk do tė jetė nė gjendje tė arrijė dorėn time dhe, pėr shkak tė gjatėsisė, unė nuk do jem nė gjendje tė vrapoj me tė, tė luaj me tė. Por, megjithatė, unė jam i sigurt qė ne do tė gjejmė mėnyra pėr t’ia kaluar kėndshėm bashkė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Burri mė i gjatė nė botė bėhet baba
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Kuriozitete te ndryshme-
Kėrce tek: