Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 100 shprehjet filozofike pėr paratė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: 100 shprehjet filozofike pėr paratė   Thu Jan 29, 2009 10:26 am

1. “Paratė nuk janė gjėja mė e rėndėsishme nė botė. Dashuria ėshtė. Pėr fat tė mirė, unė dua paratė”.
Jackie Mason

2. “Tek Perėndia besojmė. Tė gjithė tė tjerėt duhet tė paguajnė para nė dorė”.
Thėnie amerikane

3. “Paratė janė mė mirė se varfėria, por vetėm pėr arsye financiare”.
Woody Allen

4. “Koha ėshtė mė e vlefshme se paratė. Paratė mund tė shumohen, por pėr kohėn themi tė kundėrtėn”.
John Updike

5. “Nėse i detyrohesh bankės 100 dollarė, ky ėshtė problemi yt. Nėse i detyrohesh bankės 100 milionė dollarė, atėherė ėshtė problemi i bankės”.
JP Getty

6. “Nuk ka rėndėsi a je i bardhė apo me ngjyrė ... ngjyra e vetme qė ka rėndėsi ėshtė e gjelbra”.
Family Guy

7. “E vetmja mėnyrė pėr tė mos menduar pėr paratė ... ėshtė tė kesh shumė prej tyre”.
Edith Wharton

8. “Nėse doni tė dini se ēfarė mendon Zoti pėr paratė, mjafton tė shihni njerėzit tė cilėve ai ua jep”.
Thėnie e vjetėr irlandeze

9. “Jini tė pasur pėr veten tuaj ... dhe tė varfėr pėr miqtė”
Juvenal

10. “Nėse doni ta dini vlerėn e parave, provoni tė merrni hua disa”.
Benjamin Franklin

11. “Me 10 mijė dollarė do tė ishim milionerė! Kėshtu do tė blinim gjithė gjėrat e nevojshme si ... dashuria!
Homer Simpson

12. “Mėnyra mė e lehtė qė fėmijėt tė mėsojnė pėr paratė do tė ishte kur ju tė mos kishit”.
Katharine Whitehorn

13. “Financa ėshtė arti i kalimit tė parave nga dora nė dorė derisa mė nė fund tė zhduket”.
Robert W. Sarnoff

14. “Gjithēka qė kėrkoj ėshtė njė mundėsi pėr tė treguar se paratė nuk mė bėjnė tė lumtur”.
Spike Milligan

15. “E ē’vlerė ka lumturia? Ajo nuk t’i blen dot paratė”.
Henry Youngman

16. “Shumė njerėz shpenzojnė paratė qė s’i kanė fituar, pėr tė blerė gjėra qė s’i duan, pėr t’i lėnė mbresa njerėzve qė s’i pėlqejnė”.
Will Smith

17. “Sikur vetėm Perėndia tė mė jepte njė shenjė tė qartė ... si pėr shembull tė mė hapte njė llogari tė madhe nė njė bankė zvicerane”.
Woody Allen

18. “Ai qė martohet pėr dashuri pa para kalon netė tė mira dhe ditė tė kėqija”.
Thėnie amerikane

19. “Mes punės dhe familjes, vėrtet qė s’po kaloj shumė kohė me paratė e mia”.
Thėnie amerikane

20. “Ndryshimi mes njė divorci dhe njė ndarjeje ligjore ėshtė se ndarja ligjore i jep burrit kohė pėr tė fshehur paratė e tij”
Johnny Carson

21. “Njė bankė ėshtė njė vend qė do tė tė japė para nėse i vėrteton se s’ke nevojė pėr to”.
Bob Hope

22. “Kushdo qė thotė se paratė nuk e blejnė lumturinė, thjesht nuk dinė se ku tė bėjnė pazar”.
Bo Derek

23. “Kur isha i ri mendoja se paratė ishin gjėja mė e rėndėsishme nė jetė; tani qė jam i rritur e di se janė vėrtet”.
Oscar Wilde

24. “Monedha ėshtė e pavlefshme nė ditėt e sotme”.
Yogi Berra

25. “Ēdo ditė ngrihet dhe shikoj listėn e “Forbes” pėr njerėzit mė tė pasur nė Amerikė. Nėse nuk jam atje, shkoj nė punė”.
Robert Orben

26. “Gjithmonė merr para hua nga njė pesimist ... ai nuk pret qė ti t’ia kthesh”.
Thėnie amerikane

27. “Nėse mendon se askujt nuk i intereson nėse je gjallė, provo tė mos paguash dy muaj fatura”.
Earl Wilson

28. “Mos mė thoni se ku i keni prioritetet. Mė tregoni pėr ēfarė i shpenzoni paratė dhe unė do t’ju tregoj se ēfarė janė”.
James W. Frick

29. “Arsimi formal do t’ju nxjerrė bukėn e gojės; mėsimet nga jeta do t’ju bėjnė tė pasur”.
Jim Rohn

30. “Paratė janė realitetin, njė tipar permanent i jetės sė pėrditshme. Ato i japin jetės njė ritėm tė veēantė, njė “tėrheqje” tė caktuar, njė perceptim tė pazakontė tė botės dhe vendit tonė nė tė”.

31. “Paratė i krijojnė problemet atėherė kur nuk i kemi; na i shtojnė ato edhe kur i kemi. Por ėshtė vetėm njė iluzion se ne jemi nė kontroll tė parave tona. E vėrteta ėshtė se ne e dimė dhe e kuptojmė sa kontroll ushtrojnė mbi ne”.

32. “Paratė na bėjnė zotėrinj dhe skllevėr. Pushteti ynė mbi paratė ėshtė i vėrtetė, por vetėm kur kuptojmė pushtetin e tyre mbi ne”.
Thėnie franceze

33. “Shumė prej nesh i konsiderojnė amerikanėt si ndjekės tė parave. Kjo ėshtė njė shpifje mizore, edhe pse ėshtė pėrsėritur nga vetė amerikanėt”.
Albert Einstein

34. “Ai, opinioni i tė cilit ėshtė se paratė mund tė bėjnė gjithēka, mund tė bėjė gjithēka pėr para”.
Benjamin Franklin

35. “Nėse do tė ishit tė pasur, mendoni edhe tė kurseni”.
Benjamin Franklin

36. “Kush ėshtė i pasur? Ai qė ėshtė i kėnaqur. Kush ėshtė ai? Askushi.
Benjamin Franklin

37. “Pasuria mund tė na aftėsojė tė bėjmė favore; por hirin pasuria s’na e jep”.
Charles Caleb Colton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Re: 100 shprehjet filozofike pėr paratė   Thu Jan 29, 2009 10:28 am

38. “Tė ardhurat vjetore njėzet paund; shpenzimet vjetore nėntėmbėdhjetė; rezultati, lumturi. Tė ardhurat vjetore njėzet paund; shpenzimet vjetore njėzet e gjashtė paund; rezultati, mjerim”.
Charles Dickens

39. “Nėse tė gjithė njerėzit e pasur nė botė do ta ndanin pasurinė mes tyre, nuk do tė kishte mjaftueshėm pėr tė tjerėt”.
Christina Stead

40. “Paratė e tepėrta janė delli i luftės”
Cicero

41. “Paratė nuk kanė qenė kurrė motivim i rėndėsishėm pėr mua, pėrveēse pėr tė shėnuar pikė. Nxitja e vėrtetė ėshtė loja”.
Donald Trump

42. “Paratė janė delli i dashurisė, si dhe i luftės”.
Doktor Thomas Fuller

43. “Po jetoj kaq larg tė ardhurave tė mia, sa mund tė thuhet se po jetojmė tė ndarė”.
Anonim

44. “Kurseni nga pak ēdo muaj dhe nė fund tė vitit do tė habiteni se sa pak qė keni”.
Ernest Haskins

45. “Tė pasurit janė shkuma e tokės nė ēdo shtet”.
G.K. Chesterton

46. “Mungesa e parave janė rrėnja e gjithė tė kėqijave”.
George Bernard Show

47. “Njerėzit duhet tė jenė tė varfėr pėr ta kuptuar luksin e tė dhėnit”.
George Eliot

48. “Paratė ju ēlirojnė nga tė bėrit e ēdo gjėje qė s’pėlqeni. Meqė s’mė pėlqen asgjė, paratė mė hyjnė nė punė”.
Groucho Marx

49. “Vlera kryesore e parave ėshtė nė faktin se njerėzit jetojnė nė njė botė e cila mbivlerėsohet”.
H.L. Mencken

50. “Bėjeni paratė perėndinė tuaj, dhe do t’ju shkatėrrojė si djalli”Henry Fielding
51. “Nėse mund t’i numėroni paratė, nuk keni njė miliardė dollarė”.
J. Paul Getty

52. “Kam aq para sa tė mė mbeten deri nė fund tė jetės, deri nė momentin qė do tė blej diēka”.
Jackie Mason

53. “Njė rrogė e mirė ėshtė receta mė e mirė pėr lumturinė qė kam dėgjuar ndonjėherė”.
Jane Austen

54. “Njė njeri i zgjuar duhet ta ketė paranė nė kokė, por jo nė zemėr”.
Jonathan Swift

55. “Mos u gėnjeni duke besuar se njė njeri i pasur ėshtė domosdo i zgjuar. Ka mjaft prova qė vėrtetojnė tė kundėrtėn”.
Julius Rosenwald

56. “Kurrė s’e kam pėrfunduar gjimnazin, megjithatė jam i pasur dhe i suksesshėm”.
Kėngėtar anglez

57. “Nėse doni tė ndiheni tė pasur, mjafton tė numėroni gjėrat qė keni dhe qė paratė s’i blejnė”.

58. “Paratė janė si shqisa e gjashtė, s’mund t’i pėrdorėsh pesė tė parat pa to”.
William Somerset Maugham

59. “Mund tė bėheni tė pėrkryer nė diēka qė doni. Mos i bėni paratė synimi juaj. Por, pėrkoni gjėrat qė doni tė bėni, dhe atėherė bėjini ato aq mirė, sa tė tjerėt s’do t’jua ndajnė sytė”.
Maya Angelou

60. “Paratė ende s’e kanė bėrė njė njeri tė lumtur. Sa mė shumė tė ketė, aq mė shumė do tė dojė. Nė vend qė tė mbushė njė vakum, krijon njė tjetėr”.
Benjamin Franklin

61. “Ju kujtoni se paratė janė rrėnja e tė kėqijave. E keni pyetur veten se cila ėshtė rrėnja e gjithė parave”?
Ayn Rand

62. “Intelekti ndėrtohet paralelisht me ekonominė e parave”.
G. Simmel

63. “Paratė, nėse nuk tė sjellin lumturi, tė paktėn tė ndihmojė tė jesh i mjerueshėm nė luks”.
Helen Gurley Brown
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Re: 100 shprehjet filozofike pėr paratė   Thu Jan 29, 2009 10:30 am

64. “Arti nuk ėshtė nė bėrjen e parave, por nė ruajtjen e tyre”.
Fjalė e urtė

65. “Paratė janė vetėm njė mjet. Do tė tė ēojnė ku tė duash, por nuk do tė tė zėvendėsojnė ty si shofer”.
Ayn Rand

66. “Paratė shpesh kushtojnė shumė”.
Ralph Waldo Emerson

67. “Nuk do tė jetoni njė ditė tė lumtur, edhe sikur tė keni fituar shumė para, nėse nuk bėni diēka pėr dikė qė s’mund t’jua rikthejė”.
Ruth Smeltzer

68. “Dilni nė botė dhe punoni sikur paratė mos kenė rėndėsi, kėndoni sikur askush s’ju dėgjon, dashuroni sikur kurrė mos jeni lėnduar dhe kėrceni sikur askush s’po ju sheh”

69. “Ėshtė mirė tė keni para dhe gjėrat qė i keni blerė me para, por ėshtė mirė qė ndonjėherė tė bėni njė kontroll se mos keni humbur ndonjė nga gjėrat qė s’i keni blerė me para”.
George Lorimer

70. “Me para mund tė blini njė qen tė mirė, por vetėm dashuria do ta bėjė tė tundė bishtin”.
Richard Friedman

71. “Paratė kurrė s’e krijojnė njė ide. Ėshtė ideja qė krijon paratė”.
Owen Laughlin

72. “Sa ndryshim bėn sa shumė ke? Ajo qė s’keni ėshtė edhe mė e madhe”.
Seneca

73. “Paratė janė barometri i virtytit tė shoqėrisė”.
Ayn Rand

74. “Shumė njerėz nuk kujdesen pėr paratė e tyre, derisa ato pėrfundojnė, ndėrsa tė tjerė bėjnė tė njėjtėn gjė me kohėn e tyre”.
Johann Wolfgang von Goethe

75. “Paratė dhe gratė janė mė tė kėrkuarat”.
Will Rogers

76. “Paratė do tė vinė kur bėni gjėnė e duhur”.
Mike Phillips

77. “Shkėlqimi i njė mendimi tė ngrohtė vlen mė shumė se paratė”.
Thomas Jefferson

78. “Nuk jap rroga tė mira, pasi kam shumė para; kam shumė para, pasi jap rroga tė mira”.
Robert Bosch

79. “Paratė zakonisht tėrhiqen, nuk kėrkohen”.
Jim Rohn

80. “Paratė nuk kėrkohen pėr tė blerė njė nevojė tė shpirtit”.
Henry David Thoreau

81. “Nėse paratė s’mund ta blejnė lumturinė, tė paktėn ju lejojnė tė zgjidhni njė formė mjerimi”.

82. “Njė burrė ka njėqind dollarė dhe ju e lini me dy dollarė. Kjo ėshtė zbritja”.
Mae West

83. “Paratė nuk rriten nė pemė”.
Fjalė e urtė

84. “Paratė janė si dashuria; vret me ngadalė atė qė e mban dhe gjallėron atė qė e jep”.
Kahlil Gibran

85. “Nuk kemi borxh njė miliardė miliardė dollarė, pasi nuk kemi taksuar mjaftueshėm; kemi borxh njė miliardė miliardė dollarė, pasi kemi shpenzuar shumė”.
Ronald Reagan

86. “Nuk mė interesojnė shumė paratė, se paratė s’ma blejnė dashurinė”.
Tekst nga “Beatles”.

87. “Mėnyra mė e mirė pėr ta dyfishuar paranė ėshtė ta palosėsh dhe ta fusėsh nė xhep”.
Frank Hubbard

88. “Ekziston njė mėnyrė e lehtė pėr t’u kthyer nga kazinoja me njė shumė tė vogėl: tė shkosh atje me njė shumė tė madhe”.
Jack Yelton

89. “Tė pėrzierat e makinės tė vijnė kur kalon afati i pagimit tė faturave”.

90. “Inflacioni ka shkatėrruar gjithēka. Njė monedhė pėrdoret vetėm si kaēavidė”.
Jackson Brown

91. “I kundėrshtoj milionerėt, por do tė ishte e rrezikshme sikur tė ma jepnin mua atė post”.
Mark Twain

92. “S’mund ta pėrballoj tė humbas kohėn duke bėrė para”.
Louis Agassiz

93. “Kur ka para nė poezi, por nuk ka as poezi nė para”.
Robert Graves

94. “Kur has nė para e heq qafe shpejt, para se tė mė futet nė zemėr”.
John Wesley

95. “Njė xhepmbushur shpesh rėnkon mė shumė se njė stomakbosh”.
Franklin Delano Roosevelt

96. “Pas njė vizite nė plazh, vėshtirė tė mendosh se jetojmė nė njė botė materiale”.
Pam Shaw

97. “Masa e vėrtetė e pasurisė ėshtė sa shumė do tė vlenit sikur t’i humbisnit paratė”.

98. “Kur pema e fundit tė jetė fishkur dhe lumi i fundit tė jetė helmuar dhe peshku i fundit tė jetė zėnė, atėherė do tė kuptojmė se s’mund ta hamė paranė”.
Fjalė e urtė indiane

99. “Do tė mė pėlqente tė jetoja si njė njeri i varfėr me shumė para”.
Pablo Picasso

100. “Filozofia e parave kontribuon nė edukimin e njerėzimit dhe i ndihmon njerėzit tė kujtojnė se “matėsi i tė gjitha gjėrave” duhet tė jetė gjithmonė njeriu”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: 100 shprehjet filozofike pėr paratė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
100 shprehjet filozofike pėr paratė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Kuriozitete te ndryshme-
Kėrce tek: