Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Shprehjet me te famshme dhe me ndikim ne historine e njerezi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Shprehjet me te famshme dhe me ndikim ne historine e njerezi   Thu Jan 29, 2009 10:23 am

Politikanėt konsiderohen,
teorikisht tė paktėn, pėr
faqėsues tė njerėzve. Njėri prej qėllimeve tė tyre nė jetė ėshtė bėjnė dhe tė ekzekutojnė ligjet qė e bėjnė vendin e tyre mė tė begatė, ekonomikisht dhe idealist. Fjalimet e tyre dhe frazat qė ato thonė shprehin kėndvėshtrimet personale dhe politike tė tyre, ndaj ato mund tė konsiderohen vėzhgime tė kujdesshme tė jetės politike. Sigurisht, shumė prej gjėrave qė ato thonė mund tė mos kenė asnjė vlerė, por s'mund tė mohohet fakti se shumė politikanė, aktivistė e filozofė kanė thėnė ndėr shekuj gjėra me vlerė, tė cilat i kanė rezistuar testit tė kohės dhe mund tė aplikohen dhe sot e kėsaj dite. Fundja, disa prej liderėve mė tė mėdhenj botėrorė kanė qenė gjithashtu oratorėt mė tė mėdhenj tė botės. Ish-kryeministri britanik Winston Churchill ėshtė njė prej tyre. Fjalimet e tij gjithnjė kanė pasur diēka qė godet, gjithnjė diēka qė e bėn atė tė saktė nė mėnyrė pragmatiste e tė ftohtė. Prandaj ai shfaqet nė listė mė shumė se dy herė. "Ne debatojmė pėr faktin se njė komb qė pėrpiqet ta taksojė veten drejt prosperitetit ėshtė si njė njeri qė qėndron i ulur mbi njė kovė dhe pėrpiqet tė ngrihet nga doreza e saj", ėshtė njė prej shprehjeve tė tij pėr taksat. Dhe presidenti amerikan Thomas Jeffeson shquhet pėr fjalėt e tij tė menēura dhe kjo e bėn atė tė pranishėm nė listė. "Taksa, e cila do tė paguhet pėr qėllimin e arsimimit nuk ėshtė mė shumė se njė e njėmijta e asaj qė do t'u paguhej mbretėrve, priftėrinjve dhe fisnikėve, tė cilėt do tė ngriheshin ndėrmjet nesh, nėse ne e lėmė popullin nė injorancė", ėshtė njė prej shprehjeve mė tė famshme e vizionare tė presidentit amerikan, i cili ėshtė lėvduar nga pasardhėsi i tij John F. Kennedy me shprehjen, "Unė mendoj se ky ėshtė koleksioni mė i jashtėzakonshėm i talentit, i dijes njerėzore, i cili ėshtė mbledhur ndonjėherė nė Shtėpinė e Bardhė, me pėrjashtimin e mundshėm tė rastit kur Thomas Jefferson darkoi vetėm nė njė darkė me 49 fitues tė ēmimit Nobel, mė 29 prill 1962.
“Unė mendoj se ky ėshtė koleksioni mė i jashtėzakonshėm i talentit, i dijes njerėzore, i cili ėshtė mbledhur ndonjėherė nė Shtėpinė e Bardhė, me pėrjashtimin e mundshėm tė rastit kur Thomas Jefferson darkoi vetėm”, John F. Kennedy nė njė darkė me 49 fitues tė ēmimit Nobel, mė 29 prill 1962.
“Taksa, e cila do tė paguhet pėr qėllimin e arsimimit nuk ėshtė mė shumė se njė e njėmijta e asaj qė do t’u paguhej mbretėrve, priftėrinjve dhe fisnikėve, tė cilėt do tė ngriheshin ndėrmjet nesh, nėse ne e lėmė popullin nė injorancė”, Thomas Jefferson
“Ne debatojmė pėr faktin se njė komb qė pėrpiqet ta taksojė veten drejt prosperitetit ėshtė si njė njeri qė qėndron i ulur mbi njė kovė dhe pėrpiqet tė ngrihet nga doreza e saj”, Winston Churchill
“Tendenca e taksimit ka pėr qėllim tė krijojė njė klasė personash, tė cilėt nuk punojnė, tė marrė nga ato qė punojnė prodhimin e asaj pune dhe t’ua japė atyre qė s’punojnė”, William Cobbett
“Ėshtė taksa e tė ardhurave sėrish, amerikanė: koha pėr tė mbledhur ato fatura, nxirrini ato formularė taksash, mprihni lapsat dhe nguljani vetes drejt e nė aortė”, - Dave Barry
“Zgjedhjet duhet tė mbahen mė 16 prill, ditėn pasi ne tė paguajmė taksėn e tė ardhurave. Kjo ėshtė njė prej atyre pak gjėra qė mund t’i pengojė disi politikanėt qė tė shpenzojnė aq shumė sa e kanė zakon”, Thomas Sowell
“Janė thėnė shumė gjėra pėr politikėn; disa prej tyre janė thjesht mikluese, ndėrsa pjesa mė e madhe janė tė vėrteta”, Eric Idle
“Njė politikan profesional ėshtė njė njeri i ēnderuar profesionalisht. Pėr tė kapur njė post sa mė tė lartė, atij i duhet tė bėjė aq shumė kompromise dhe tė pėsojė aq shumė poshtėrime, saqė nė fund nuk ka ndonjė ndryshim tė madh me njė prostitutė”, H.L. Mencken
“Nė Gjermani, sipas ligjit ndalohet ēdo gjė pėrveē atyre qė lejohen. Nė Francė, sipas ligjit lejohet ēdo gjė pėrveē atyre qė janė tė ndaluara. Nė Bashkimin Sovjetik, ēdo gjė ėshtė e ndaluar, pėrfshi kėtu dhe ato qė lejohen. E nė Itali, sipas ligjit lejohet ēdo gjė, sidomos ato qė janė tė ndaluara”, Newton Minow
“Politika pėrbėhet nga dy fjalė, ‘poli’, e cila ėshtė fjalė greke dhe do tė thotė ‘shumė’ dhe ‘tik’, njė lloj insekti gjakpirės”, Gore Vidal
“Kur isha thjesht njė djalosh mė thanė se ēdokush mund tė bėhej president. Tani qė jam rritur, po filloj ta besoj”, Clarence Darrow
“Ēdo burrė pėr qenė do tė turpėrohej nga qeveria qė drejton vendin e tij”, H.L.Mencken
“Ėshtė e rrezikshme tė kesh tė drejtė, kur qeveria ėshtė gabim”, Volteri
“Nė kapitalizėm, njeriu shfrytėzon njeriun. Nė komunizėm ėshtė thjesht e kundėrta”, John Kenneth Galbraith
“Demokracia ėshtė forma mė e keqe e qeverisjes, pas gjithė tė tjerave”, Winston Churchill
“Nėse do t’i drejtoheshim Uashington, kur kishim pėr tė mbjellė e pėr tė korrur, shumė shpejt do kishim nevojė pėr bukė”, Thomas Jefferson
“Ēfarė ėshtė qeveria? Shumė thjesht, ėshtė njė agjenci shtrėngimi. Sigurisht qė ka dhe agjenci tė tjera force, siē ėshtė mafia. Pėr tė qenė mė i saktė, qeveria ėshtė agjencia e forcės, e cila ka mė shumė flamuj nė zyrat e saj”, Harry Browne
“Nėse doni njė fotografi tė sė ardhmes, imagjinoni njė ēizme qė stampon fytyrėn njerėzore pėrgjithmonė”, George Orwell
“Sa mė i korruptuar tė jetė shteti, aq mė shumė ligje ka”, Cornelius Tacitus
“Njė princ i menēur kėrkon mjete, me anė tė tė cilėve subjektet e tij do tė kenė gjithmonė dhe nė ēdo rrethanė nevojėn pėr drejtimin e tij, e mė pas ato do t’i jenė besnikė atij”, Machiavelli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Shprehjet me te famshme dhe me ndikim ne historine e njerezi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Kuriozitete te ndryshme-
Kėrce tek: