Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni

Shikim Te Kendshem
 
ForumFaqa StartueseGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Inteligjenca emocionale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Dj-Erjoni
Dj-Erjoni
avatar

Numri i postimeve : 420
Registration date : 01/11/2007

MesazhTitulli: Inteligjenca emocionale   Thu Jan 29, 2009 10:03 am

Mendimet konstruktive dhe inteligjenca emocionale

Dy sisteme te mendimit:
Qdo person e ka mėnyrėn e tij te shprehjes se botės qe e rrethon dhe kėtė
mundohet ta dirigjoj ne mėnyrėn me te mirė.
Ne pėrgjithėsi,te gjithė mundohemi qe te ndihemi mirė sė pari me vetveten e pastaj
me te tjerėt dhe te arrijme te mira dhe objektive qe na paraqiten ne jeterat tona.
Pėr kėtė ne i shfrytezojme dy sisteme te mendimit:atė racional dhe experiencial

Ne sistemin racional funksiojne rregulla te vedijes,logjikes etj.Ėshtė sistem qe e shfrytezojme
p.sh. pėr te bėrė kalkulime matematikore.

Ne sistemin eksperiencal bazohet ne eksperiencat jetėsore,ne paragjykimet,ne shpejtesi,thjesht
dhe ėshtė i lidhur me emocionet dhe personalitetin.
Inteligjenca eksperienciale bazohet ne ato mendime te cilat na vien ne mėnyrė automatike para
ēdo ngjarje te jetės sone,dhe ne mėnyrė me te pėrgjithshme e sheh botėn,vetevehten tėnde dhe te tjerėt
te mėsuar qe nga femijeria dhe i ka larguar nga jeta jonė eksperiencat e qe janė
pjesė e mėnyrės ne te cilėn jemi.
P.sh."Mendoj se nuk mundem ti besoj askujt" apo "Mendoj se ne thellesi bota ėshtė e mirė"

Kėto mendime munden te jenė konstruktive dhe destruktive.
Janė konstruktive kur na ndihmojne te arrijme gjėrat qe i dėshirojmė dhe na largojne
shqetėsimet emocionale dhe janė destruktive ne mėnyrėn e kundėrt
P.sh.Nėse dikush mendon se nuk e kontrollon jetėn tuaj,qe ėshtė njė rrumbullak
i fatit tėnd dhe kjo nuk ju jep asgjė te mirė,ka shumė gjasa qe te demtojne ndjenjat e veta
dhe lumturine e tyre dhe qe nė fund pesojne ndonjė sulm emocional sikurse "Depresioni"
Kush mendon se asgjė e keqe nuk ju ndodhė dhe se nė fund tė gjitha problemet do tė zgjidhen vet pa
bėrė asgjė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dj-erjoni.albanianforum.net
 
Inteligjenca emocionale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mir Se Erdhet Ne Forumin Dj Erjoni :: Kuriozitete te ndryshme-
Kėrce tek: